Kraj

Co wyszło z urny?

Zwycięzcy i przegrani wyborów samorządowych

Główni politycy PiS triumfujący po ogłoszeniu wyników powyborczego sondażu Ipsos. Główni politycy PiS triumfujący po ogłoszeniu wyników powyborczego sondażu Ipsos. Tomasz Adamowicz / Forum
Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do sejmików województw, czyli najbardziej partyjną część wyborów samorządowych. Wygrało z Platformą po raz pierwszy od 9 lat.
Mają rację eksperci, którzy mówią, że ani PO nie zrobiła nic złego, ani PiS nic dobrego, a wynik jest, jaki jest.Platforma Obywatelska/materiały prasowe Mają rację eksperci, którzy mówią, że ani PO nie zrobiła nic złego, ani PiS nic dobrego, a wynik jest, jaki jest.

Wszystkie przedwyborcze sondaże wskazywały, że PO odrobiła wcześniejsze straty, że odejście Donalda Tuska i objęcie stanowiska premiera (a jednocześnie szefowej partii) przez Ewę Kopacz uratuje PO przed przegraną. Kopacz jednak, mimo pracowitej, choć mało efektownej kampanii, nie dała rady. Nie pomogła nawet „afera madrycka” posła Hofmana. Partia nie zdołała się zmobilizować, podobnie jak jej wyborcy.

Donald Tusk potrafił budować napięcie i przedwyborcze emocje, Ewa Kopacz próbowała te emocje zdusić, demonstracyjnie zamykając drzwi przed polityką w tym jej najbardziej emocjonalnym wydaniu.

Polityka 47.2014 (2985) z dnia 18.11.2014; Temat tygodnia; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Co wyszło z urny?"

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020