Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Gwiazda ojca Rydzyka

Magdalena Buczek: od kółek różańcowych do polityki

Magdalena Buczek. Trzecia od prawej jej matka Pelagia Bronisława. Magdalena Buczek. Trzecia od prawej jej matka Pelagia Bronisława. Waldemar Deska / PAP
Od 16 lat w środowisku Radia Maryja wzrasta kult Magdaleny Buczek, założycielki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Jej potencjał właśnie zauważyli politycy.
Madzia jako mały wielki człowiek, wysłanniczka Boga na ziemi albo wręcz żyjąca święta, błyskawicznie stała się katolicką celebrytką.Grzegorz Skowronek/Agencja Gazeta Madzia jako mały wielki człowiek, wysłanniczka Boga na ziemi albo wręcz żyjąca święta, błyskawicznie stała się katolicką celebrytką.

Pasowanie 27-letniej Madzi Buczek na Magdalenę odbywa się w lipcu 2014 r. na zjeździe sympatyków Radia Maryja. Pasowania dokonuje prezes PiS Jarosław Kaczyński, który – co natychmiast wychwytują media ojca Rydzyka – odnajduje ją w tłumie i całuje w dłoń. „To przywitanie, nie jak z dzieckiem, ale z dorosłą kobietą, pozostanie w mojej pamięci na długo” – mówi w programie „Aktualności dnia” Telewizji Trwam prof. Janusz Kawecki, przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja w Służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu.

Przez kolejne dni do Radia Maryja dzwonią telefony pochwalne pod adresem prezesa Kaczyńskiego i senatora PiS Stanisława Koguta. Który – jak zaznaczył prof. Kawecki – nie myśląc o sobie, zaprowadził prezesa do pań Buczek, bo oprócz Magdaleny była tam też jej mama, sympatyzująca z PiS Pelagia Bronisława.

Wybrana

Obie panie są znane rodzinie Radia Maryja od początku istnienia rozgłośni. Pelagia Bronisława wozi Magdę do toruńskiej Betlejemki nie tylko, żeby się pomodlić, ale też porozmawiać z ojcem Rydzykiem. Również na antenie. We wrześniu 1997 r. – akurat wracają z pielgrzymki do Górki Klasztornej i wpadają do Torunia – ojciec Tadeusz zaprasza je do studia. Interesuje go, jak minęły wakacje, i wtedy dziewięcioletnia Madzia mówi o swoim pomyśle założenia Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci (PKRD).

Idea jest prosta: zamiast siedzieć bezczynnie albo co gorsza łobuzować dzieci mają się modlić na różańcu. Także w intencji Radia Maryja. Ojciec Rydzyk rzuca w eter, że inne maluchy też powinny na własnych podwórkach zakładać takie koła. Idea rozkwita. Ruch rozrasta się z czterech członków (Magda i trójka jej kolegów z Łazisk) do 150 tys. w 33 krajach (stan na dziś).

Polityka 1.2015 (2990) z dnia 28.12.2014; Kraj; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Gwiazda ojca Rydzyka"
Reklama