Żakowski: Lekarze kłócą się z politykami, a pacjenci nie mają się gdzie leczyć
– Pan minister nigdy w POZ nie pracował i nie wie, jak to wygląda – mówił Jacek Krajewski, szef Porozumienia Zielonogórskiego. – Nie możemy ulegać takiej presji – odpowiadał wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.
Tadeusz Późniak/Polityka

Rozmowy między Ministerstwem Zdrowia a lekarzami Podstawowej Opieki Zdrowotnej zakończyły się porażką. Minister Bartosz Arłukowicz zaleca chorym, by szukali pomocy w szpitalach.

Ilu lekarzy zatrzaśnie dziś drzwi przed pacjentami, jakby powiedział minister Arłukowicz? – pytał publicysta. – Raczej ilu nie otworzy gabinetów, bo nie ma umowy – prostował Krajewski. Dodał, że dane z piątkowego poranka sugerują, że to około 2 tys. podmiotów, czyli 8–10 tys. lekarzy. – W systemie mamy 28 tys. lekarzy POZ, więc jedna trzecia nie będzie dziś pracować – wyjaśniał szef Porozumienia Zielonogórskiego

Żakowski dopytywał, czy wobec tego lekarze będą przyjmować pacjentów prywatnie. – Przychodnie w ogóle nie będą działały – podkreślił Krajewski. – Czyli nie tylko nie ma umowy, ale też lekarze nie niosą pomocy – zauważył publicysta POLITYKI. Pytał, jak ci lekarze realizują dziś przysięgę Hipokratesa. – Pan minister Arłukowicz twierdzi, że ma plan awaryjny, że zapewni wszystkim opiekę – mówił Krajewski.

Żakowski pytał, czy lekarze, którzy zamknęli dziś gabinety, wierzą, że wszystkie chore dzieci, które pojadą do szpitalnych oddziałów ratunkowych, otrzymają właścwią pomoc. – Dlaczego w ten sposób nie rozumował minister odpowiedzialny za bezpieczeństwo Polaków? – odpowiedział Krajewski. Zaznaczył, że lekarze od dawna mówili o nierealnych planach ministerstwa i krytykowali chaotyczną organizację w resorcie zdrowia. Mówił, że politycy zbyt późno zaczęli negocjacje i nagle je przerwali. – Cały czas byliśmy gotowi rozmawiać i porozumieć się – zapewniał.

Żakowski uznał za skandal to, że minister nie był w stanie wynegocjować umów z lekarzami w maju lub czerwcu. – Lekarze kłócą się z politykami, a pacjenci nie mają się gdzie leczyć – ubolewał publicysta.

Wyobraża pan sobie te matki jeżdżące PKS-ami do lekarza?

Wiceminister zdrowia mówił, że 80 proc. lekarzy ma podpisane umowy. Ma nadzieję, podkreślił, że pozostali lekarze choć nie mają podpisanych umów, to jednak otworzą gabinety. – W każdym powiecie w Polsce jest lekarz rodzinny, który przyjmuje pacjentów – mówił Neumann.

Wyobraża pan sobie te matki jeżdżące PKS-ami do powiatowego miasta z dziećmi, które mają 40 stopni gorączki? Panie ministrze, to nie jest opowieść, którą można w tym kraju sprzedawać – mówił Jacek Żakowski. Wiceminister zdrowia zaznaczył, że to nie jest sytuacja idealna. – Ale są granice tego, na co państwo może się zgodzić, bo takie są możliwości finansowe. I nie możemy ulegać presji – oponował Neumann.

Czyli wojna?

Jacek Żakowski dopytywał gości, jak rozwinie się ta trudna sytuacja w służbie zdrowia. – Będziemy czekać, aż minister przemyśli sprawę – stwierdził Krajewski. – Będziemy starali się pomóc wszędzie tam, gdzie lekarzy nie ma, żeby działalność rozszerzały sąsiednie placówki – odpowiedział Neumann.

Czyli wojna – podsumował Żakowski. – Jak mamy się dogadać, jeśli ktoś nie chce otworzyć gabinetu? – zdziwił się Neumann. – To wy nie chcecie rozmawiać – zakończył Jacek Krajewski.

Posłuchaj całej rozmowy: 

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną