Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Dusza z ciała uleciała

Koniec Religia.tv

Telewizja Religia.tv ostatecznie schodzi z anteny 31 stycznia.

Reklamowano ją jako „telewizję z duszą” i „katolickie Discovery”. Ale padła, a może trzeba powiedzieć: pozwolono jej upaść. To zła wiadomość. To był kanał wielofunkcyjny: ewangelizował, ale nie polował na dusze, a jednocześnie snuł barwną opowieść o tym, czym jest religia i jakie potrzeby może zaspokoić ku dobru wspólnemu.

Ani Kościół instytucjonalny, ani media publiczne nie zdołały stworzyć oddzielnego kanału telewizyjnego tak pomyślanego. Wydawało się, że lukę jakoś wypełni nadawca prywatny – grupa ITI. Religia.tv wystartowała pod koniec 2008 r. pod dyrekcją księdza dziennikarza Kazimierza Sowy, znanego i lubianego gościa mediów świeckich. Przez pięć lat dyrektorem programowym był Szymon Hołownia, autor prekursorskich religijnych talk-shows otwartych na ludzi różnych przekonań. W 2013 r. kanał przestał produkować własne programy. Pod koniec 2014 r. szef ITI zapowiedział, że zostanie zamknięty, gdyż nie osiągnął zakładanych wyników oglądalności i rentowności. Misja publiczna w korporacji medialnej musiała ustąpić przed logiką komercyjną. Zrozumiałe, ale przykre.

Koniec Religii.tv ucieszy tych, którzy podejrzewali, że ma ona być odtrutką na media o. Rydzyka. A także dogmatycznych antyklerykałów, dla których wszystko, co ma jakikolwiek związek z religią i Kościołem, powinno zniknąć ze strefy publicznej. Lecz zmartwi tę część widowni, która znała i ceniła wielki dorobek kanału: filmy, pluralistyczne programy publicystyczne, otwarte studia na tematy duchowe i etyczne. Religia.tv stwarzała możliwość wyboru między medialnymi przekazami na tematy kościelno-religijne. Ta możliwość jest dziś stracona. Na rynku telewizyjnym zostaje głównie przekaz poddany władzy i inspekcji kościelnej.

Katolicyzm polski stracił narzędzie ewangelizacji wolne od upartyjnienia i zajadłości, a polska oświata publiczna cenną pomoc w rzetelnej edukacji religijnej i etycznej.

Polityka 5.2015 (2994) z dnia 27.01.2015; Komentarze; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Dusza z ciała uleciała"
Reklama