Klasa średnia – kredytowa. Z ciążeniem w kierunku niewolniczej. Mieli wypłynąć na szerokie wody, a wylądowali na rozfalowanym morzu pełnym raf.
To nie był dobry tydzień dla premier Ewy Kopacz.
Telewizja Religia.tv ostatecznie schodzi z anteny 31 stycznia.
Strefa euro po raz pierwszy od wybuchu kryzysu da wszystkim swoim mieszkańcom pozytywny bodziec ekonomiczny.
Opozycja jest oczywistym elementem systemu demokratycznego. Ale układ władza–opozycja może ulec dewastacji. Pokazują to ostatnie wydarzenia w kraju.
Magdalena Ogórek jest Stanem Tymińskim XXI w. Ale mu nie dorówna.
Zarabiają już bardzo dobrze. Ale narzekają. Wielu wyjeżdża z kraju. Albo zmaga się z uzależnieniami. Środowiskowo – tyleż solidarni, co skłóceni. Jak naprawdę żyje się polskim lekarzom?
Czym się kierują Polacy przechodzący na islam? Tłumaczą to nadzwyczaj prosto.
Sprawa zaginięcia małżeństwa z Milanówka miała finał w sądzie, ale nie została do końca wyjaśniona. Wielka w tym zasługa policji i prokuratury.
Sąd pozwolił ojcu Asi na zabranie butów sportowych, bluzy z kapturem, kurtki, dżinsów z paskiem, stanika, majtek i skarpetek. Tyle zostało z jej ostatniego dnia.
Bruksela sprawdzi, czy wprowadzając płacę minimalną dla zagranicznych kierowców przejeżdżających przez terytorium Niemiec tranzytem, Berlin nie złamał unijnego prawa.
Polska będzie krajem starych ludzi – ostrzegają demografowie. Biznes zaczął już przygotowania: powstaje gospodarka senioralna. Ale to oferta nie dla każdego.
Miasto nad Łabą, w którym prawie nie ma muzułmanów, stało się kolebką ruchu antyislamskiego. I trochę się wstydzi.
Rozpad Jemenu najbardziej ucieszy Al-Kaidę, która właśnie tam wyszkoliła zabójców „Charlie Hebdo”.
Uzbrojeni w drogą walutę Szwajcarzy wykupują co się da w sąsiednich krajach. I zaciskają pasa u siebie.
Strajk brytyjskich górników w latach 1984–85 premier Margaret Thatcher brutalnie spacyfikowała. Wielu Brytyjczyków do dziś nie może jej tego wybaczyć.
Przed 25 laty, już w III RP, rozwiązała się Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, dzierżąca monopol władzy w powojennej PRL. Doszło do tego w skomplikowanych okolicznościach.
Jedni pukają się w czoło. Inni są oburzeni i zapowiadają protesty. Wielu mu jednak kibicuje. Jeśli powstanie, Kanał Nikaraguański będzie największym takim projektem na Ziemi od stu lat.
Wrażliwa skóra prosi się o specjalne traktowanie. Jak ją chronić, jak odżywiać i jak w tym nie przesadzić?
Styczeń – u nas niespieszny poświąteczny restart rzeczywistości, a w Las Vegas nowy rok na pełnych obrotach, czyli Consumer Electronics Show (CES).
Prokurator Teodor Szacki powraca na ekrany, i to pod postacią męską, tak jak prezentuje się w książkach Zygmunta Miłoszewskiego.
O takich filmach zwykło się mówić ckliwy, przesłodzony, konwencjonalny, wymuszający współczucie.
To teatr jednej – wybitnej – aktorki, która w dodatku nie wypowiada ani jednego słowa.
O „Opowiadaniach dla dzieci” Singera zrealizowanych przez Piotra Cieplaka w Narodowym siedem lat temu krążą w Warszawie legendy.
Filozoficzna gra łamigłówkowa. Filozoficzna! Tak właśnie określają „The Talos Principle” jej twórcy. Niebezzasadnie.
Była nazywana angielskim sekretem, bo niewiele o niej było wiadomo.
Z początkiem czerwca 1943 r. wieś Sochy na Zamojszczyźnie przestała istnieć. Niemcy spacyfikowali – jak to się eufemistycznie określa – całą okolicę.
Javier Cercas dał się u nas już poznać – dzięki świetnym „Żołnierzom spod Salaminy” i dobrej „Prędkości światła” – jako jeden z najlepszych hiszpańskich powieściopisarzy średniego pokolenia.
Tytuł najnowszej płyty zespołu Kill It Kid „You Owe Nothing” (Nic nie jesteś winien) może być nieco mylący, gdyż zespół wiele zawdzięcza swoim amerykańskim kolegom, głównie z południa Stanów.
Pojęcie „supergrupa” nieco się zdewaluowało przez lata.
Z przytupem rozpoczęło nowy rok stołeczne CSW.
Gdzie w kraju pooglądać można dobrą współczesną sztukę? Oto nasz siódmy już ranking muzeów i galerii organizujących czasowe wystawy sztuki XX i XXI w.
Rozmowa z Radosławem Rychcikiem, reżyserem, laureatem Paszportu POLITYKI w dziedzinie teatru, o murzyńskich „Dziadach” i strategii skandalu w sztuce.
Bracia Luc i Jean-Pierre Dardenne’owie wywarli olbrzymi wpływ na europejskie kino i zdobyli dwie Złote Palmy. Ale czy szersza publiczność wie, na czym polega fenomen ich twórczości?
Gazeta Polska Codziennie”, „dziennik, który nie boi się władzy”, nie boi się również dziennikarstwa śledczego na najwyższym poziomie: pracownikom „GPC” dzięki „informatorowi” nadludzkim wysiłkiem udało się zalogować na portal randkowy.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Wkrótce znaczna większość ludzi na świecie będzie mieszkać w miastach. Oby bardziej przyjaznych niż obecnie. Może takich jak eksperymentalne, supernowoczesne Fujisawa SST?
Geofagia, czyli jedzenie ziemi, oficjalnie wchodzi na salony. To nie fanaberia, lecz zjawisko stare jak nasz gatunek.
Powstał problem polegający na tym, że wiele osób nie rozumie tego, co ogląda w kinie czy teatrze i z tego powodu uważa to za antypolskie i słabe artystycznie.
Ruszamy – o dziwo – o czasie.
Duda na prezydenta, Duda na premiera. Albo odwrotnie.
Pantanal – na granicy Brazylii, Boliwii i Paragwaju – to największe tropikalne bagna na świecie. Z samolotu ranczera widać pojedyncze drzewa, kępy traw tu i tam. No i krowy. Niewzruszone. W wodzie po łopatki.