Świat

Ostatni kowboje Pantanal

Dzień powszedni na południowoamerykańskim pastwisku wielkości Polski

Przy wschodzącym dopiero słońcu grupa kowboi wyrusza do pracy. Dotarcie do stada zabiera kilka godzin. Przy wschodzącym dopiero słońcu grupa kowboi wyrusza do pracy. Dotarcie do stada zabiera kilka godzin. Marcin Szczepański
Pantanal – na granicy Brazylii, Boliwii i Paragwaju – to największe tropikalne bagna na świecie. Z samolotu ranczera widać pojedyncze drzewa, kępy traw tu i tam. No i krowy. Niewzruszone. W wodzie po łopatki.
ms/Polityka

Edvan staje w strzemionach. Lekkim, niemal niedbałym ruchem dłoni bierze pierwszy zamach. Powróz zatacza szeroki krąg ponad jego głową. Zrobiony z krowiej skóry rzemień jest śliski i sztywny. Chłopak oddycha głęboko. Z każdym kolejnym obrotem ramienia pętla na końcu lassa robi się coraz większa. Dłonie kowboja znają każdą nierówność przesuwającego się sznura. Edvan mruży oczy pod szerokim rondem kapelusza. Przez tych kilka chwil nic innego nie ma znaczenia.

Polityka 5.2015 (2994) z dnia 27.01.2015; Na własne oczy; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatni kowboje Pantanal"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018