Książki

Męstwo rezygnacji

Recenzja książki: Javier Cercas, „Anatomia chwili”

materiały prasowe
Javier Cercas dał się u nas już poznać – dzięki świetnym „Żołnierzom spod Salaminy” i dobrej „Prędkości światła” – jako jeden z najlepszych hiszpańskich powieściopisarzy średniego pokolenia.

Dzięki „Anatomii chwili” widzimy w nim także przenikliwego analityka. 23 lutego 1981 r. jest dla Hiszpanów dniem równie istotnym jak 13 grudnia tego samego roku dla Polaków. Lutowy wieczór zadecydował bowiem o przyszłości pogrążonego w kryzysie kraju. O 18.23 oddział gwardii wkroczył do Kongresu Deputowanych. 17,5 godziny później Hiszpania nadal była demokracją. Zamach spełzł na niczym, a odchodzący premier Adolfo Suárez przeszedł do historii. „Naprawdę zagadkowe nie jest to, czego nikt nie widział, lecz to, co nie chce ujawnić swego znaczenia, mimo że wszyscy widzieliśmy to po wielokroć” – twierdzi we wstępie do „Anatomii chwili” Javier Cercas. I to właśnie uwieczniony przez kamery gest Suáreza – gest elegancji i odwagi – staje się dla znakomitego prozaika punktem wyjścia w opowieści o kluczowym momencie w najnowszych dziejach Hiszpanii. Udaremniony przewrót sprawia, że premier staje się bohaterem odwrotu, kimś, kto działa nie dzięki niezwykłemu męstwu na polu bitwy, ale za pomocą dyskretnej rezygnacji.

Javier Cercas, Anatomia chwili, przeł. Ewa Zaleska, Noir sur Blanc, Warszawa 2015, s. 456

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 5.2015 (2994) z dnia 27.01.2015; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Męstwo rezygnacji"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną