Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Światowy brydż we Wrocławiu

Hala Stulecia, w której odbędą się mistrzostwa. Hala Stulecia, w której odbędą się mistrzostwa. Bartłomiej Kudowicz / Forum

Mistrzostwa świata w brydżu (World Bridge Games) odbędą się w Polsce od 3 do 16 września 2016 r. Turniej, zwany też olimpiadą brydżową, przypada raz na cztery lata. W 2016 r. był zaplanowany w Brazylii, jednak z powodu problemów organizacyjnych wewnątrz brazylijskiej federacji brydżowej trzeba było znaleźć innego gospodarza. W wyścigu o zastępstwo Polska pokonała m.in. Chiny, RPA i Maroko. Gospodarzem turnieju będzie Wrocław. Jak informuje Radosław Kiełbasiński – prezes Polskiego Związku Brydża Sportowego oraz wiceprezydent światowej federacji – i mimo natłoku imprez i wydarzeń organizowanych przez Wrocław (w 2016 r. miasto będzie Europejską Stolicą Kultury) udało się dla potrzeb brydżystów zarezerwować Halę Stulecia. Branża hotelowa i gastronomiczna może liczyć na zyski – spodziewanych jest około 3 tys. graczy (i co najmniej drugie tyle osób towarzyszących) z ponad 100 krajów.

W pierwszym tygodniu odbędą się zawody drużynowe (każdy kraj zgłasza jeden team), a w drugim do gry przystąpią pary. – Liczba miejsc jest limitowana i dopuścimy tylko tych graczy, którzy zrzeszeni są w PZBS i prezentują odpowiedni poziom – dodaje Radosław Kiełbasiński. W ponad 700 klubach w Polsce zarejestrowanych jest około 6 tys. zawodników. Polscy zawodowcy należą do światowej czołówki – z poprzednich igrzysk, w Lille, męska drużyna wróciła ze srebrnym medalem, a kobieca z brązowym. Największy sukces Polacy osiągnęli w 1984 r. – na olimpiadzie brydżowej w Seattle zdobyli złoto.

Polityka 5.2015 (2994) z dnia 27.01.2015; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama