Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kim jest nowy rzecznik rządu

Polityka
31-letni Cezary Tomczyk, jeden z najmłodszych posłów PO, został nowym rzecznikiem rządu. Można powiedzieć, że Kopacz zaczęła spełniać obietnicę wygłoszoną podczas sobotniej konwencji PO – i teraz stawia na młodych.

Rzecznikiem rządu poczuł się już w dniu zaprzysiężenia nowych ministrów – w mediach społecznościowych opublikował zdjęcia z wręczenia nominacji w Pałacu Prezydenckim. Kuluarowa wieść niesie, że warunkiem odejścia z rządu ministra sportu Andrzeja Biernata przy ostatniej wymianie ministrów, była funkcja rzecznika rządu dla Cezarego Tomczyka.

Do polityki wprowadzał nowego rzecznika Cezary Grabarczyk, przez wiele lat Tomczyk był jego asystentem. Potem, kiedy Grabarczyk przeniósł się do okręgu łódzkiego, pieczę nad Tomczykiem objął właśnie Biernat. To właśnie dlatego młody działacz PO mógł liczyć na dobre miejsce na liście wyborczej. Dwa razy startował z trzeciego miejsca. Pierwszym razem dostał trochę ponad 8 tys. głosów, a w ostatnich wyborach parlamentarnych poprawił swój wynik prawie o pięć tysięcy.

Tomczyk jest merytorycznie przygotowany do nowej funkcji. Zaczynał w samorządzie, był radnym Sieradza. W 2007 r. wystartował do Sejmu i jest posłem drugą kadencję. Pracuje w Komisji Obrony Narodowej i Komisji ds. Unii Europejskiej, jest też przewodniczącym Podkomisji Stałej ds. Wieloletnich Ram Finansowych.

Siedem lat temu skończył politologię na Uniwersytecie Warszawskim (ze specjalnością marketing polityczny). Pisze doktorat. Na posiedzeniach Sejmu jest raczej małomówny, w całej kadencji głos zabrał tylko 23 razy. Chętnie za to uprawia politykę kuluarową, jest dobrze zorientowany w partyjnych układach. – Jest elokwentny, młody i dzięki odpowiednim studiom na pewno merytorycznie przygotowany do nowej funkcji – mówi Artur Dunin, który dzieli z Tomczykiem okręg wyborczy.

Agnieszka Hanajczyk, też z okręgu sieradzkiego, dodaje, że nowy rzecznik często bywa w ich terenie, ale raczej nie wchodzą sobie w drogę, bo podzielili się powiatami. Tomczyk sprowadził się zresztą do Warszawy, gdzie mieszka razem z żoną i synami (rocznym i trzyletnim).

Tomczyk, to polityk z drugiego szeregu PO. Posłowie Platformy do jego politycznych przyjaciół zaliczają też Agnieszkę Pomaskę. Ona ma się zająć pisaniem programu dla młodych, który PO przedstawi we wrześniu.

Nowy rzecznik prasowy rządu już od dawna upominał się w partii o to, by eksponować twarze młodych. W 2012 r. z jego inicjatywy powstał w Sejmie parlamentarny zespół „Następne Pokolenie”, który w regulaminie za cel postawił sobie „wspieranie przemian na rzecz polskiej młodzieży oraz przyszłych pokoleń Polaków”. Niestety ośmiu posłów PO, którzy się do niego zapisali, nie ma na swoim koncie żadnych inicjatyw. Zapału do pracy w zespole nie wystarczyło im na długo, bo spotkali się zaledwie dwa razy – ostatni raz trzy lata temu.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną