Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

WoJOWnik bez wojska

Kukiz traci wiatr?

Kukiz daje jasno do zrozumienia, że w walce o jednomandatowe okręgi wyborcze gotów sprzymierzyć się nawet z diabłem. Kukiz daje jasno do zrozumienia, że w walce o jednomandatowe okręgi wyborcze gotów sprzymierzyć się nawet z diabłem. Krzysztof Kaniewski / Reporter
Półtora, może dwa tysiące zwolenników Pawła Kukiza zjechało do Lubina, by usłyszeć, że niczego nie będzie. Ani programu, ani nawet nazwy ruchu. Pojawił się wśród nich pierwszy cień jeśli nie zwątpienia, to niepewności.
Koncert Pawła Kukiza, Dni Tarczyna 28.06.2015 r.Krzysztof Jarosz/Forum Koncert Pawła Kukiza, Dni Tarczyna 28.06.2015 r.

Miał być zlot woJOWników tak liczny, że obawiano się o pojemność hali sportowej w Lubinie. Zamiast zapowiadanych 5 tys. (tyle osób zarejestrowało się na stronie ruchjow.pl) przyjechało ich najwyżej 2 tys. Kukizowi zwolennicy zapełnili ledwie połowę parkietu (trybuny służyły szukającym atrakcyjnych ujęć fotoreporterom) i obejrzeli propagandowy filmik zaczynający się od fragmentu reportażu telewizji Al Dżazira o Polsce, w którym ogniście ruda, zapłakana Samanta wsiada do autokaru z napisem „Londyn”. Wystąpienie Pawła Kukiza nie porwało publiczności. Jedyny waleczny akcent nijakiego popołudnia to napis „Kukiz Army” na koszulkach moro, w jakich chodziło kilku uczestników zlotu. W niecałe dwie godziny było po imprezie.

Bez ruchu

Niska frekwencja miała prostą przyczynę: od kilku dni było wiadomo, że na tym pierwszym zlocie niewiele się wydarzy. Bo gdy prezydent Lubina Robert Raczyński, do niedawna prawa ręka muzyka, wyszedł przed szereg i zapowiedział, że w sobotę poznamy nazwę nowego ruchu, Kukiz zrugał go natychmiast na Facebooku. Nie poda nazwy ruchu, nie określi celów programowych, nie zostaną wyłonieni koordynatorzy. A prezydent Raczyński nie należy do jego najbliższego otoczenia. Podobnie zresztą jak Piotr Rybak z Ogólnopolskiego Ruchu Oburzonych Polaków, który był z Pawłem Kukizem od początku jego drogi politycznej.

Więc ci, którzy przyjechali do Lubina, wiedzieli już, że nie będą świadkami i uczestnikami narodzin nowej partii.

Kto przyjechał? Według badań CBOS na Kukiz Army składa się polityczna i społeczna mieszanka, 30 proc. uważa się za polityczne centrum, co czwarty za lewicę, a tylko 17 proc.

Polityka 27.2015 (3016) z dnia 30.06.2015; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "WoJOWnik bez wojska"
Reklama