Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kim jest nowy Rzecznik Praw Obywatelskich

European Parliament / Flickr CC by 2.0
Adama Bondara poparło 239 posłów. Na kandydaturę Zofii Romaszewskiej oddano 155 głosów. Czym do tej pory zajmował się najmłodszy w historii RPO?

38-letni Adam Bodnar pochodzi z 10-tys. Trzebiatowa w woj. zachodniopomorskim. Do Warszawy przyjechał na studia. W 1999 r. skończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a rok później roczne studia podyplomowe LLM (prawo konstytucyjne porównawcze) na Central European University w Budapeszcie – uniwersytecie ufundowanym przez George'a Sorosa.

W 2006 r. obronił doktorat z nauk prawnych w Instytucie Nauk Prawno-Administracyjnych UW, na temat „Obywatelstwo wielopoziomowe w europejskiej przestrzeni publicznej”.

Po studiach Bodnar pracował w prywatnej kancelarii prawnej Weil Gotshal & Manges. Z Helińską Fundacją Praw Człowieka zaczął współpracować w 2004 r. Najpierw został koordynatorem Programu Spraw Precedensowych, a później szybko awansował: po czterech latach na sekretarza zarządu, a w 2010 r. objął stanowisko wiceprezesa Fundacji.

Bodnar zasłynął z prowadzenia takich spraw jak m.in. Bączkowski i inni przeciwko Polsce przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła zakazu Parady Równości w Warszawie w 2005 r. wydanego przez ówczesnego prezydenta Warszawy, Lecha Kaczyńskiego. Trybunał stwierdził wtedy, że naruszono trzy artykuły Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Bodnar zaangażował się również w proces wytoczony w 2005 r. przeciwko poznańskim politykom PiS – Przemysławowi Aleksandrowiczowi i Jackowi Tomczakowi. Protestując przeciwko organizowaniu w mieście Marszu Równości, Tomczak i Aleksandrowicz, porównali w oficjalnym oświadczeniu homoseksualizm m.in. do pedofilii, zoofilii i nekrofilii.

Pod patronatem Bodnara od dwóch lata HFPC prowadzi też monitoring wolności mediów – program w którym 16 blogerów-wolontariuszy obserwuje zagrożenia dla wolności słowa w każdym województwie.

Protestując przeciwko organizowaniu w mieście Marszu Równości, Tomczak i Aleksandrowicz porównali w oficjalnym oświadczeniu homoseksualizm m.in. do pedofilii, zoofilii i nekrofilii. - See more at: http://homiki.pl/index.php/2012/04/profesor-obrazil-homoseksualistow-bedzie-proces/#sthash.N0KjExNU.dpuf
Protestując przeciwko organizowaniu w mieście Marszu Równości, Tomczak i Aleksandrowicz porównali w oficjalnym oświadczeniu homoseksualizm m.in. do pedofilii, zoofilii i nekrofilii. - See more at: http://homiki.pl/index.php/2012/04/profesor-obrazil-homoseksualistow-bedzie-proces/#sthash.N0KjExNU.dpuf

Za antydyskryminacyjną działalność w 2011 r. nowy rzecznik RPO otrzymał Nagrodę Tolerancji, przyznawaną przez Kampanię Przeciw Homofobii i Lambdę, za pracę na rzecz ochrony praw człowieka oraz za to, że „nie wahał się, pomimo niesprzyjającego klimatu politycznego i społecznego, publicznie bronić praw osób LGBT w mediach”.

Adam Bodnar współpracuje też z innymi organizacjami pozarządowymi: jest przewodniczącym rady programowej Fundacji Panoptykon, ekspertem Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, prezesem Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy. 

Oto główne cele nowego Rzecznika Praw Obywatelskich »

Zobacz jak głosowali posłowie »

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną