Kraj

Wyjazdowe posiedzenia rządu? Ważne i potrzebne

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr CC by 2.0
Wypchnięcie polityków z urzędu w Polskę na dzień czy dwa to lekarstwo na ich alienację od obywatel – mówił w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski.
M. Śmiarowski/Kancelaria Prezesa RM

Te podróże są potrzebne – uznał Jacek Żakowski, gospodarz Poranka Radia TOK FM. – Wypchnięcie polityków z urzędu w Polskę na dzień czy dwa to lekarstwo na ich alienację od obywateli. To ważne, że objeżdżają te wszystkie regiony.

Publicysta POLITYKI zauważył, że wielu ministrów wyruszało w Polskę, żeby przeciąć wstęgę, uświetnić jakąś imprezę albo wręczyć nagrodę. – Ale te wyjazdy zaczęły być puste, przestały mieć polityczny sens, stały się wyjazdami administracyjnymi. A te ostatnie wyjazdy z panią premier mają zupełnie inny sens. Dzięki nim przede wszystkim odbudowuje się więź państwowa i emocjonalna – mówił Żakowski. Dodał, że nie powinno się to jednak odbywać wyłącznie w okolicznościach kampanijnych.

O politykach Platformy po latach rządów mówi się, że oderwali się kompletnie od zwykłych obywateli. – Dziś te wyjazdy mogą w pewien sposób przybliżyć rząd do ludzi. Każda inicjatywa, która zmusza ministra, aby opuścił gabinet, jest godna pochwały – mówiła w TOK FM Agnieszka Wiśniewska z Krytyki Politycznej.

Jacek Żakowski pyta: – Kim jest minister: czy to najwyższy urzędnik w jakiejś dziedzinie, czy przedstawiciel społeczeństwa do tej dziedziny wysłany, aby nadać jej sens? Mam wrażenie, że oni bardziej się stali urzędnikami.

Według Żakowskiego te wyjazdowe posiedzenia mają wypełnić dramatyczną lukę między lobbystami, którzy przychodzą do ministerstwa, a obywatelami, do których na takim wyjazdowym posiedzeniu przychodzi sam minister.

Zdaniem komentatorów porannej audycji TOK FM mamy od wczoraj do czynienia z „aferą krzesełkową”, bo rząd zabiera sobie krzesła na przykład na posiedzenie do Wrocławia. Wyjazdowe posiedzenia rządu zaczęły się zatem kojarzyć z takimi aferkami. – Ale czy taka rozmowa o krzesełkach to jest objaw zidiocenia opinii publicznej? – pyta Żakowski. Pytanie o koszty tych wyjazdów są w jego ocenie nie na miejscu. – Chcemy budować społeczeństwo obywatelskie, więc powinniśmy się na to zrzucać – twierdzi publicysta POLITYKI.

Goście Jacka Żakowskiego zgodzili się, że takie wyjazdy bardzo zmieniają sposób patrzenia na nasz kraj. – Trzeba wyjść z gabinetu, przejechać się pociągiem, przejść się po dworcu, ulicą, posłuchać, o czym ludzie rozmawiają. I z tego ministrowie mogą wyciągnąć dla siebie bardzo dużo. Ich praca nie może przecież polegać tylko na tym, że uchwalają prawo, ale musi polegać też na tym, że słuchają ludzi – spuentowała Agnieszka Wiśniewska.

Posłuchaj całej dyskusji publicystów w TOK FM:

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną