Kraj

Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

Jan Woleński - filozof, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jan Woleński - filozof, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Paweł Ulatowski / Polityka
Potrzebna, a wręcz niezbędna jest reakcja na ostatnie poczynania przedstawicieli Kościoła katolickiego wobec Bronisława Komorowskiego – apeluje znany filozof w liście otwartym do rządu.

„Potrzebna, a wręcz niezbędna jest obywatelska reakcja na ostatnie poczynania Kościoła katolickiego (dokładniej: jego części) wobec Bronisława Komorowskiego” – pisze w swoim apelu do polskiego rządu Jan Woleński, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, logik, filozof prawa i języka. 

Według niego sprawą bez precedensu są sugestie dla księży opublikowane w „Naszym Dzienniku”, dotyczące tego, czy politycy opowiadający się za metodą in vitro powinni być m.in. dopuszczani do komunii. „Jedyną podstawą ograniczenia kogokolwiek w pełnym uczestnictwie w praktykach religijnych jest treść relacji pomiędzy spowiednikiem a osobą spowiadającą się” – podkreśla prof. Woleński.

A skoro duchownych obowiązuje tajemnica spowiedzi, kwestia udziału danej osoby w praktykach religijnych nie może być przedmiotem żadnych oficjalnych zaleceń.

„Czynienie tej kwestii przedmiotem publicznej debaty pełnej gróźb wobec ludzkiego sumienia i niewybrednych epitetów stanowi gorszący przykład postawy sprzecznej z najbardziej elementarnymi regułami ładu społecznego – pisze filozof. – Jest rzeczą żenującą, że te oczywiste prawdy trzeba przypominać duchownym, w tym niektórym biskupom, a także specjalistom od teologii moralnej”.

Według prof. Woleńskiego łamane są także fundamentalne zasady leżące u podstaw państwowości. Każdy ma prawo kwestionować decyzje polityków, odwołując się do zasad moralnych – przyznaje autor listu. Ale gdy ktoś czyniąc to, znieważa prezydenta, jak to się działo na antenie Radia Maryja, powinien liczyć się z odpowiedzialnością karną.

Na koniec listu prof. Woleński apeluje do rządu o to, by zażądał od przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Polsce „interwencji temperującej poczynania Episkopatu polskiego, jego poszczególnych przedstawicieli i innych duchownych naruszające konstytucyjne i konkordatowe zasady stosunków pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Kościołem katolickim”.

Pełną treść apelu prof. Jana Woleńskiego można przeczytać pod tym adresem.

*

Chętnych, którzy chcieliby podpisać niniejszy list, prosimy o kontakt: internet@polityka.pl

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Odwołanie biskupa: przełom w polskim Kościele

Biskup Edward Janiak, biskup diecezji kaliskiej, nie może nawet przebywać na jej terenie. Papież odsunął go od urzędu. To symbol początku końca pewnego stylu w polskim Kościele.

Katarzyna Kaczorowska, Joanna Podgórska
01.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną