Kraj

Prof. Jan Woleński: Trzeba utemperować poczynania duchownych względem władz RP

Jan Woleński - filozof, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jan Woleński - filozof, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Paweł Ulatowski / Polityka
Potrzebna, a wręcz niezbędna jest reakcja na ostatnie poczynania przedstawicieli Kościoła katolickiego wobec Bronisława Komorowskiego – apeluje znany filozof w liście otwartym do rządu.

„Potrzebna, a wręcz niezbędna jest obywatelska reakcja na ostatnie poczynania Kościoła katolickiego (dokładniej: jego części) wobec Bronisława Komorowskiego” – pisze w swoim apelu do polskiego rządu Jan Woleński, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, logik, filozof prawa i języka. 

Według niego sprawą bez precedensu są sugestie dla księży opublikowane w „Naszym Dzienniku”, dotyczące tego, czy politycy opowiadający się za metodą in vitro powinni być m.in. dopuszczani do komunii. „Jedyną podstawą ograniczenia kogokolwiek w pełnym uczestnictwie w praktykach religijnych jest treść relacji pomiędzy spowiednikiem a osobą spowiadającą się” – podkreśla prof. Woleński.

A skoro duchownych obowiązuje tajemnica spowiedzi, kwestia udziału danej osoby w praktykach religijnych nie może być przedmiotem żadnych oficjalnych zaleceń.

„Czynienie tej kwestii przedmiotem publicznej debaty pełnej gróźb wobec ludzkiego sumienia i niewybrednych epitetów stanowi gorszący przykład postawy sprzecznej z najbardziej elementarnymi regułami ładu społecznego – pisze filozof. – Jest rzeczą żenującą, że te oczywiste prawdy trzeba przypominać duchownym, w tym niektórym biskupom, a także specjalistom od teologii moralnej”.

Według prof. Woleńskiego łamane są także fundamentalne zasady leżące u podstaw państwowości. Każdy ma prawo kwestionować decyzje polityków, odwołując się do zasad moralnych – przyznaje autor listu. Ale gdy ktoś czyniąc to, znieważa prezydenta, jak to się działo na antenie Radia Maryja, powinien liczyć się z odpowiedzialnością karną.

Na koniec listu prof. Woleński apeluje do rządu o to, by zażądał od przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Polsce „interwencji temperującej poczynania Episkopatu polskiego, jego poszczególnych przedstawicieli i innych duchownych naruszające konstytucyjne i konkordatowe zasady stosunków pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Kościołem katolickim”.

Pełną treść apelu prof. Jana Woleńskiego można przeczytać pod tym adresem.

*

Chętnych, którzy chcieliby podpisać niniejszy list, prosimy o kontakt: internet@polityka.pl

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną