Będą niespodzianki na listach PiS. Zabraknie Kurskiego i Mastalerka?
Rzeczniczka PiS potwierdza, że z list partii nie wystartuje Jacek Kurski. Nieoficjalnie wiadomo, że zabraknie miejsca dla Marcina Mastalerka. Listy miał skomponować sam Jarosław Kaczyński.
Polityka

Komitet Polityczny, który zebrał się wczoraj (27 sierpnia) w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej, zakończył obrady późnym wieczorem. Rzeczniczka partii Elżbieta Witek po wielogodzinnym posiedzeniu poinformowała, że listy wyborcze zostały przyjęte i trafią teraz do szefów regionu. „Do środy [2 września] chcemy mieć wszystko zamknięte” – mówiła, zaznaczając, że na listach dokonano pewnych korekt.

Z potwierdzonych przez Witek informacji wynika, że na listach zabrakło miejsca dla byłego posła i europosła PiS Jacka Kurskiego. Zabraknąć ma również – jak nieoficjalnie podaje PAP – Marcina Mastalerka, byłego rzecznika partii, obecnego szefa sztabu. Tłumaczy się, że to ze względu na spór z Jarosławem Kaczyńskim, do którego miało dojść jeszcze w trakcie kampanii wyborczej Andrzeja Dudy (według portalu 300polityka.pl Mastalarek miał sugerować, żeby ją zaostrzyć, na co prezes nie przystał). Poseł ma pozostać szefem sztabu.

Kto na listach? Pierwsze informacje i spekulacje

Jedynką w okręgu warszawskim będzie Jarosław Kaczyński. Drugie miejsce ma otrzymać były szef CBA Mariusz Kamiński. Wiceprezes partii i kandydatka do funkcji premiera Beata Szydło otworzy zaś listę w okręgu chrzanowskim. Elżbieta Witek potwierdziła, że na listach wyborczych PiS znajdą się również Krystyna Pawłowicz, Antoni Macierewicz oraz Piotr Gliński.

Z okręgu podwarszawskiego z pierwszego miejsca wystartuje szef klubu Mariusz Błaszczak. Na listach łódzkich mają się znaleźć Joanna Kopcińska (kandydatka na fotel prezydenta miasta, wiceprzewodnicząca sejmiku) oraz Witold Waszczykowski (były podsekretarz stanu w MSZ). W Świętokrzyskiem kandydować będzie m.in. Krzysztof Lipiec.

Na czele listy krakowskiej ma się znaleźć Małgorzata Wassermann, we Wrocławiu zaś Mirosława Stachowiak-Różecka. Nieoficjalnie wiadomo, że czwórkę we Wrocławiu ma otrzymać Beata Kempa. Rzeczniczka partii Elżbieta Witek wystartuje w okręgu legnickim. Listę szczecińską otworzy zaś Joachim Brudziński. W Kielcach będzie kandydować Grzegorz Schetyna; nieoficjalnie mówi się, że jedynkę w tym okręgu otrzyma jednak Małgorzata Gosiewska.

Miejsca na listach mają zapewnione również koalicjanci PiS: Zbigniew Ziobro (ostatni na liście kieleckiej) oraz Adam Bielan (ma kandydować do Senatu z Siedlec). Witek nie potwierdziła, czy i z jakiego miejsca wystartuje Jarosław Gowin (mówi się o ostatnim miejscu na listach Krakowa).

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną