Znany raper „jedynką” u Kukiza

Liroy do wyboru
Raper Liroy kandyduje do Sejmu, by wskazać zwykłym ludziom drogę do demokracji obywatelskiej (uwaga: tekst zawiera niecenzuralne zwroty).
Liroya ciekawi czy ruch Kukiza pociągnie za sobą domino wyborcze, jak niegdyś Solidarność?
Piotr Bławicki/EAST NEWS

Liroya ciekawi czy ruch Kukiza pociągnie za sobą domino wyborcze, jak niegdyś Solidarność?

Liroy na polskiej scenie rapowej działa od niemal 30 lat, a jego korzenie sięgają kieleckich blokowisk.
Krzysztof Kuczyk/Forum

Liroy na polskiej scenie rapowej działa od niemal 30 lat, a jego korzenie sięgają kieleckich blokowisk.

audio

AudioPolityka Marcin Kołodziejczyk - Liroy do wyboru

Piotr Marzec, czyli Liroy (znany na różnych etapach kariery również jako Grand Papa Rapa, Kingpin, Szaka-L i Scyzoryk), skończył w lipcu 44 lata, ma ukochaną żonę, czwórkę dzieci i właśnie kończy nagrywanie nowej płyty.

Wiele rzeczy w życiu Liroya jest prawdopodobne – tak ma od urodzenia – od lat zapowiadał nową płytę, ale wiosną tego roku zapowiedział, że kończy karierę (a teraz wrócił do płyty). Zapowiadał własną całodobową telewizję internetową (działa rzadko, od czasu do czasu), rewolucję na rynku aplikacji mobilnych w wykonaniu swojej firmy infotechnologicznej (firma uśpiona) oraz (10 lat temu) że nakręci film porno. Kręcił w Łodzi, jednocześnie otwierając w Kielcach ośrodek dla młodzieży pod skrzydłami swojej fundacji Liroy Bank (prawdopodobnie film zaszkodził fundacji wizerunkowo: zero dotacji).

Ale teraz dwie rzeczy, jak mówi Liroy, są w jego życiu pewne i najważniejsze: rodzina (od zawsze) i obalenie istniejącego w kraju systemu politycznego (od telefonu Pawła Kukiza).

Telefon

Paweł zadzwonił do Piotrka w drugiej połowie sierpnia (znają się od wielu lat, często do siebie dzwonili i rozmawiali o polityce) i zaproponował kandydowanie do Sejmu Rzeczpospolitej z pierwszej pozycji kieleckiej listy Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz’15. Nie można powiedzieć, żeby Liroya to zszokowało, bo już wcześniej różni politycy go namawiali (najbliżej celu był Janusz Palikot w chwili politycznego wzlotu; wyglądało to na przyjaźń, gdy Janusz pojawił się na urodzinach Liroya w żartobliwym towarzystwie siekiery lub gdy zagrał dozorcę grabiącego suche liście w klipie Liroya, Metrowego i Skorupa pt. „Kampania”). Liroy mówi, że polityka od dawna chodziła mu po głowie, ale rozumiana raczej jako szczere wkurwienie na status quo. Gdziekolwiek Liroy nie jechał, czuł naprężenie wokół sytuacji w kraju – wszędzie rozmówcy Liroya (przekrój społeczny od niepełnej podstawówki po profesorstwo) czuli się zniewoleni przez partyjny układ sił w Polsce.

Z Palikotem Liroy rozumiał się najbardziej w tematyce legalizacji konopi. Już teledysk, w którym obaj wystąpili, był o potrzebie zmieniania kraju, premiera, o marzeniu, by żyć z dziećmi w niepodległej Polsce z legalnym cannabisem („To jest ten czas/by razem decydować/sadzić/palić/zalegalizować”). Działo się to 4 lata temu, Liroy do Palikota nie przystąpił; prawdopodobnie słusznie zrobił, bo Janusz wkrótce zaczął zanikać aż do wyciemnienia. Tymczasem wkurwienie Liroya na zaistniałą w Polsce sytuację nie zanikało wcale (obywatele traktowani jako przestępcy, partyjniactwo, społeczeństwo na smyczy rządzących, jebanie małych i średnich przedsiębiorstw przez biurokrację, bezwzględne więzienie za posiadanie śladowych ilości marihuany).

Wtedy właśnie zadzwonił do Piotra Paweł, porozmawiali o państwie polskim jak dwaj odpowiedzialni faceci; Paweł szukał odważnych ludzi do rozpieprzenia systemu, jego motto brzmiało: Potrafisz Polsko! Liroy poprosił Kukiza, któremu na drugie imię Piotr, o dobę do namysłu, bo musiał porozmawiać ze swoją kobietą i przyjaciółmi. Mówi, że już chciał odmówić z tych samych powodów co zawsze do tej pory: nie ma czasu, bo musi być z rodziną, nagrywa nową płytę. I wtedy zrozumiał: Paweł przeżywa tę samą frustrację krajem; Paweł też musiał się bardzo wkurwić, żeby rzucać ułożone życie i ładować się w chaos polityki. Paweł jest dla Liroya uczciwym patriotą, kimś w rodzaju trybuna ludowego (prawdopodobnie na następnego takiego trzeba by czekać latami bez gwarancji, że się w ogóle pojawi). Może dzięki Pawłowi tym razem nie dorwie się do władzy kolejny złodziej, tylko ktoś nowy, niepartyjny, szczery kolega.

Jeśli nie kandydować teraz, mówi Liroy, to kurwa kiedy? I się zgodził kandydować.

Sława

Opinii znajomych Liroya na jego temat nie ma co cytować, ponieważ polaryzują się od „świetny koleś” po „złamany ch…” (właściwie bez opinii pośrodku skali). Liroy o tym wie i się z tego śmieje; na polskiej scenie rapowej działa od niemal 30 lat, a jego korzenie sięgają kieleckich blokowisk, więc jest impregnowany na brzydkie słowa. W obecnej sytuacji politycznej ludzie wpisują się Liroyowi na Facebooku sympatycznie: „Panie Piotrze, bardzo się cieszę, że zdecydował się Pan na kandydowanie do tego cyrku. Mam nadzieję, że zrobicie wszystko by mój kraj był państwem obywatelskim”. I całkiem przeciwstawnie: „co taki liroy do ch&ja pana wie o polityce? (…) celebryci w polityce to dno i kilo mułu. Spójrzcie na kukiza jakie farmazony wali(…)”. Piotrek na to nic, nie komentuje. Dopiero jak jeden mu zaczął ostro bruździć, że jest ideologiczne zero nastawione na kasę i dawno skończone w świecie muzyki, kandydat Liroy dał mu delikatnie po łapkach, pisząc: „Dzieciaku idź odrobić lekcje”.

Grand Papa Rapa nie wydał żadnej płyty od prawie 10 lat, ale kiedyś był wielki. Na początku lat 90. był prawdopodobnie największy w Polsce, to wokół niego krążyło w Kielcach nowatorskie wtedy środowisko hiphopowe, to przez niego Kielce nazywano polską stolicą rapu. Pamiętają go w Kielcach podtatusiali hiphopowcy z tamtych lat: nerwowy skurwiel (wymawiane z szacunkiem) wielkości gnoma wyskakuje i nawija o prawdziwym życiu, o dziwkach, dragach i wódzie, o patolstwie z bloków; nawija bez litości, jakby mu się zaciął kałasz. Bo Liroy jest z bloków, jego ojciec alkoholik tłukł go i jego matkę, a w niedzielę chodził ładnie ubrany do kościoła. Ucieczki z domu, małe kradzieże, wstrząśnienia mózgu, poprawczaki. Ten mały skurczybyk (z szacunkiem) był pewien, że musi sobie dać w życiu radę sam; cały się składał z udowadniania, że jest coś wart. Jego teksty były jak reportaże z ulicy.

W 1995 r., kiedy Liroy wydał swoją przełomową płytę „Alboom”, sprzedał jej pół miliona egzemplarzy w pół roku i zgarnął najważniejsze nagrody muzyczne, jego tata się powiesił. Potem Piotrek pojechał do Stanów, miał tam jakieś interesy, otwierał knajpę, nagrywał z wielkimi rapu. W Polsce podpisał unikatowy autorski kontakt płytowy, jak opowiada: mógł przesłać wytwórni rzygowiny, a oni musieliby to wydać. W 2001 r. wydał płytę „Bestseller” (promowaną hedonistycznym utworem „…a jebać mi się chce!!!”) – znowu ugrał status złotej płyty za sprzedaż i nagrody od przemysłu fonograficznego. W Sopocie znajomością z Liroyem chwalił się sam Ice-T, bohater amerykańskiego gangstarapu. Liroy pisał muzykę do filmów, kręcił teledyski, promował młodych, zarabiał pieniądze.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną