Kraj

Paradowska: Debata Kopacz-Szydło? Bez sensu

Polityka
Nie da się zrobić debaty ośmiu liderów, która nie będzie wygłaszaniem jakichś przemówień – komentuje w radiu TOK FM Janina Paradowska.

Już tylko 11 dni pozostało do wyborów parlamentarnych, a kampanię zdominowały przygotowania do dwóch debat: poniedziałkowej z udziałem premier Ewy Kopacz z Beatą Szydło oraz debaty liderów komitetów partyjnych, zaplanowanej na 20 października.

Debata liderek Platformy i PiS, jak przewidują komentatorzy, raczej nie okaże się rozstrzygająca, ale może wpłynąć na wynik wyborów. Ostatni sondaż TNS Polska przygotowany na zlecenie fakt24.pl daje PiS przewagę: partia Jarosława Kaczyńskiego ma 38,9 proc. poparcia, Platforma – 30,1 proc.

W ostatnich dniach oba sztaby koncentrują się przede wszystkim na przygotowywaniu strategii debaty.

Jak piszą Renata Grochal i Agata Kondzińska w „Gazecie Wyborczej”, zespół przygotowujący premier Kopacz (w nim m.in. Michał Kamiński, były spin doktor PiS) podpowiada jej, żeby „chwaliła się sukcesami rządów PO, odradzała głosowania na mniejsze partie”.

Natomiast sztab Beaty Szydło (nie wiadomo, kto konkretnie przygotowuje wiceprezes PiS do debaty) namawia, by raczej „rozliczać i prowokować do histerii”. Sztabowcy PiS wiedzą bowiem, że „Szydło nie ma takiego doświadczenia państwowego jak Ewa Kopacz, która była ministrem zdrowia, Marszałkiem Sejmu i premierem, co może dać jej przewagę”.

Czy Ewa Kopacz wypadnie dobrze? Nie wiem – mówiła w przeglądzie prasy w radiu TOK FM Janina Paradowska. – Powiem zresztą uczciwie, że ta debata nie budzi we mnie większych emocji. Gdyby to było starcie Ewy Kopacz z Jarosławem Kaczyńskim, zapewne byłoby bardziej ekscytujące. Nie wydaje się też, by debata mogła w zasadniczy sposób zmienić przebieg kampanii – przyznała publicystka POLITYKI.

Paradowska odniosła się również do drugiej, zaplanowanej na 20 października, debaty z udziałem liderów ośmiu partii, podkreślając, że takie starcia widziała już w kampanii prezydenckiej. – Nie da się zrobić debaty ośmiu liderów, to będzie wygłaszanie jakichś przemówień. Wydaje mi się, że rozsądniej byłoby, gdyby to były określone tematy, dyskusje ekspertów partyjnych, polityków z drugiej linii, ale zajmujących się konkretnymi sprawami, żebyśmy mieli coś więcej niż komentarze o tym, jak to wypadnie i czy pani Szydło uda się udowodnić, że Ewa Kopacz jest histeryczką – mówiła. 

Innego zdania są politycy Zjednoczonej Lewicy i PSL, którzy apelowali do premier Kopacz oraz kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło, by wzięły udział w debacie ośmiu komitetów wyborczych 20 października. Barbara Nowacka nazwała debatę wyborczą między Kopacz  Szydło „żenującą ustawką” i wyraziła oburzenie tym, że obie polityczki mogłyby odmówić udziału w debacie 20 października.

Z deklaracji zarejestrowanych komitetów wyborczych wynika, że w przedwyborczym starciu telewizyjnym mają wziąć udział – poza Piechocińskim i Nowacką  politycy Nowoczesnej Ryszard Petru, partii KORWiN Janusza Korwin-Mikkego, Komitetu Kukiz’15 Paweł Kukiz oraz Adrian Zandberg (Partia Razem).

Platformy Obywatelskiej nie będzie reprezentować Ewa Kopacz. Z nieoficjalnych informacji wynika, że może ją zastąpić szef MON Tomasz Siemoniak, szef MSZ Grzegorz Schetyna lub minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski. PiS nie wskazał swojego przedstawiciela.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną