Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Lekarz od sumień

Ewolucja Radziwiłła

Chociaż Konstanty Radziwiłł do tej pory politykiem nie był, to w kręgach politycznych jest doskonale znany. Chociaż Konstanty Radziwiłł do tej pory politykiem nie był, to w kręgach politycznych jest doskonale znany. Grażyna Myślińska / Forum
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł nie jest politykiem PiS, to nie on zdecyduje o likwidacji NFZ czy dosypaniu pieniędzy służbie zdrowia. Ale jego poglądy mogą wpłynąć na to, jak będą traktowani pacjenci.
W latach 2005–07 był przeciwny pomysłom PiS, który już wtedy planował powrót do budżetowego finansowania ochrony zdrowia. Teraz, jako minister zdrowia, ma te plany realizować.Krystian Maj/Forum W latach 2005–07 był przeciwny pomysłom PiS, który już wtedy planował powrót do budżetowego finansowania ochrony zdrowia. Teraz, jako minister zdrowia, ma te plany realizować.

Słowa Radziwiłła, że lekarz nie jest punktem usługowym wykonującym każde życzenie pacjentów, zostały zapamiętane. Padły w wywiadzie z Tomaszem Terlikowskim („Do Rzeczy”, czerwiec 2014 r.) i odnosiły się do odmowy przepisania przez lekarza recepty na środki antykoncepcyjne. Radziwiłł jest ich przeciwnikiem, sam ma ośmioro dzieci. Deklaracji, w których uznawał, że sumienie i światopogląd lekarza są ważniejsze niż dobro pacjenta (tak jak je rozumie sam pacjent), Konstanty Radziwiłł złożył w ostatnich latach wiele.

Polityka 48.2015 (3037) z dnia 24.11.2015; Polityka; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Lekarz od sumień"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022