Wojna na słowa. Emocje podczas sejmowej dyskusji o kandydatach na sędziów TK
W środę posłowie wybrali pięciu zgłoszonych przez PiS sędziów Trybunału Konstytucyjnego, czemu towarzyszyła burzliwa dyskusja. Przedstawiamy – naszym zdaniem – najbardziej emocjonujące wypowiedzi posłów.
.
Polityka

.

Andrzej Halicki, Platforma Obywatelska
Wy nie tylko łamiecie konstytucję Rzeczypospolitej, ale pan marszałek łamie świętą dla każdego marszałka rzecz, mianowicie regulamin Sejmu, i to po raz n-ty.

Janusz Sanocki, poseł niezrzeszony
Obniżmy histerię, bo w ten sposób wyrżniemy się jak Tutsi i Hutu.

Cezary Grabarczyk, Platforma Obywatelska
Panie marszałku, czy słyszy pan, jak trzeszczy kręgosłup Rzeczpospolitej?

Ryszard Petru, Nowoczesna
Budujecie imperium nihilizmu. Za nic macie konstytucję i rację stanu. Budujecie imperium cynizmu, szyderczo śmiejecie się, jak ktoś mówi prawdę. Budujecie imperium głuchych. Nigdy nie macie żadnych wątpliwości. Budujecie imperium bezprawia. Uważacie, że jak się ma większość, to się jest ponad prawem. Zatrzymajcie się, narażacie prezydenta Andrzeja Dudę na Trybunał Stanu.

Kamila Gasiuk-Pihowicz, Nowoczesna
Będziecie najbardziej znanymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego, właśnie dlatego że jesteście grabarzami polskiej demokracji.

Cezary Grabarczyk, Platforma Obywatelska
Władza ustawodawcza nie może wykręcać rąk władzy sądowniczej.

Henryka Krzywonos, Platforma Obywatelska
Niszczymy to, co sami zbudowaliśmy. To najwyższe prawo RP. Jeżeli to zniszczymy, będą pukać o 4 rano do naszego domu i nie będziemy bezpieczni.

Kamila Gasiuk-Pihowicz, Nowoczesna
Tych pięć osób, których kandydatury dzisiaj będą przeforsowane, może oczywiście być wpuszczonych do Trybunału Konstytucyjnego, ale co najwyżej na stołówkę.

Kornel Morawiecki, ruch Kukiz'15
Trybunał Konstytucyjny został poprzednio wybrany niekonstytucyjnie. Chciałbym, żeby Trybunał, który łamał konstytucję, sam ustąpił.

Henryka Krzywonos, Platforma Obywatelska
Niszczymy to, co sami zbudowaliśmy. To najwyższe prawo RP. Jeżeli to zniszczymy, będą pukać o 4 rano do naszego domu i nie będziemy bezpieczni.

Sławomir Neumann, Platforma Obywatelska
Bardzo znamiennym jest fakt, że w debacie z Platformy występuje legenda Solidarności, Henryka Krzywonos. A wasza legenda to prokurator stanu wojennego!

Rafał Grupiński, Platforma Obywatelska
To są karykatury, nie kandydatury!

Robert Kropiwnicki, Platforma Obywatelska
Wczoraj właśnie pokazaliście, jak butem w nocy depczecie demokrację.

Jerzy Meysztowicz, Nowoczesna
Kiedy patrzę na to, co tu się dzieje, to przypominają mi się słowa Jana Nowickiego z filmu „Wielki Szu”: Ty oszukiwałeś, ja oszukiwałem. Wygrał lepszy.

Henryka Krzywonos, Platforma Obywatelska
Bardzo proszę o szacunek dla konstytucji. Bardzo was proszę, żebyście się zastanowili. Was również, bo wśród was siedzą moi byli koledzy. My żeśmy naprawdę przepłacili... Zaraz będzie 13 grudnia, ciężkie dla nas lata stanu wojennego. Dokładnie pamiętamy, jak to było. Pamiętamy, jak błagaliśmy, żeby nas rozumiano. Chodziło nam wtedy o demokrację, chodziło nam o wolność słowa, której nie ma na tej sali.

Rafał Trzaskowski, Platforma Obywatelska
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uzurpuje sobie władzę, którą mają tylko i wyłącznie sądy. Uzurpujecie sobie władzę sądu konstytucyjnego, o konstytucyjności ustaw decydując sejmową uchwałą. I to jest po prostu zamach na demokrację. Ja wiem, że wy nadużywacie słowa „zamach” i że się przyzwyczailiście do tego słowa, ale to jest zamach.

Robert Kropiwnicki, Platforma Obywatelska
Chciałem państwu przypomnieć, że w ten sposób w latach 30. w Niemczech zaczynał się faszyzm, gdy mówiono o tym, że wola ludu jest ważniejsza, ponad prawem.

Kornel Morawiecki, ruch Kukiz'15
Dobro narodu, dobro społeczne musi być nad prawem, nawet nad konstytucją.

Władysław Kosiniak-Kamysz, Polskie Stronnictwo Ludowe
W kampanii wyborczej pan prezydent, wtedy kandydat, Andrzej Duda mówił, że ma być prezydentura aktywna, że Polacy potrzebują prezydentury aktywnej. Tak, Polacy dziś potrzebują aktywności pana prezydenta.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną