Kraj

Rząd wstrzymuje publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego. My publikujemy jego pełną treść

. . Jan Pietruszka / PantherMedia
Rząd uznaje wyrok Trybunału Konstytucyjnego za „nieważny” i wstrzymuje jego publikację.

załączniki

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2015 r.Pismo szefowej Kancelarii Premiera do Prezesa Trybunału KonstytucyjnegoList Prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa w czwartek przesłała do Trybunału Konstytucyjnego pismo, informując, że rząd wstrzymał publikację wyroku z 3 grudnia w Dzienniku Ustaw. Rząd uważa, że wyrok nie ma mocy prawnej, ponieważ nie został on wydany przez pełny skład Trybunału.

„Do wyznaczenia składu orzekającego 3 grudnia Trybunał zastosował pozaustawowe kryterium, oznacza to naruszenie konstytucji, a skutkiem, w mojej ocenie, jest nieważność wyroku” – napisała Beata Kempa w liście do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego.

Przypomnijmy, 25 listopada Sejm przyjął pięć uchwał, w których unieważnił wybór pięciu sędziów TK, wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. 2 grudnia posłowie wybrali pięciu nowych sędziów Trybunału, zgłoszonych przez PiS. Prezydent w ekspresowym tempie jeszcze tej samej nocy odebrał ślubowanie od czterech z nich.

3 grudnia TK orzekł, że poprzedni Sejm wybrał dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego w sposób niezgodny z konstytucją, ale wybór pozostałej trójki był z nią zgodny. Sędziowie uznali też, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od wybranego przez Sejm sędziego TK. Co więcej, osoba wybrana przez Sejm jest sędzią TK „w pełnym tego słowa znaczeniu” – uznał Trybunał.

9 grudnia Trybunał stwierdził niekonstytucyjność pięciu zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS z 19 listopada, w tym możliwość ponownego wyboru sędziów w miejsce wybranych 8 października.

Zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji RP wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i mają moc powszechnie obowiązującą. Natomiast zgodnie z ust. 2 orzeczenia TK „podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym”.

Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Siostrom tlen! Pielęgniarki mają dość. Dla niektórych wielka podwyżka okazała się obniżką

Nabite w butelkę przez poprzedni rząd PiS i Suwerennej Polski czują się nie tylko pielęgniarki, ale także dyrektorzy szpitali. System publicznej ochrony zdrowia wali się nie tylko z braku pieniędzy, ale także z braku odpowiedzialności i wyobraźni.

Joanna Solska
11.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną