Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Polska na szarym końcu Rankingu Innowacyjności 2015

Polityka
Jesteśmy w ogonie Europy – wynika z tegorocznego Rankingu Innowacyjności. W zestawieniu sąsiadujemy z Mołdawią, Grecją, Rosją i Mauritiusem.

Jakie są najbardziej innowacyjne kraje świata? Po przeanalizowaniu danych 141 państw przy użyciu 79 różnorodnych wskaźników okazało się, że czołówka Globalnego Rankingu Innowacji 2015 nie jest niespodzianką. Numerem jeden pozostaje Szwajcaria. Pozostałe miejsca na podium przypadły Wielkiej Brytanii i Szwecji, zaś miejsca czwarte i piąte otrzymały Holandia i USA. Polska ulokowała się na 46. miejscu, co oznacza nie tylko słabą pozycję w Europie, ale też wśród naszych najbliższych sąsiadów.

Przygotowany przez John Cornell University, INSEAD the Bussines School of the World i World Intellectual Property Organisation raport bierze pod uwagę szeroki zakres wskaźników, między innymi stabilność polityczną kraju, odsetek kobiet uczestniczących w rynku innowacji czy... liczba opublikowanych na ten temat filmów na YouTube.

Spośród 25 najwyżej ocenionych krajów aż 13 to państwa należące do Unii Europejskiej. Polsce ledwie udało się wejść do pierwszej pięćdziesiątki. Jeśli przyjrzeć się naszym sąsiadom, gorzej jedynie Białoruś (53. miejsce) i Ukraina (64). Niemcy zajęły miejsce 12., Czechy – 24., Słowacja – 36., a Litwie przypadła w udziale pozycja 38. Na tle Europy zajmujemy miejsce 31. – na 46 państw.

Poziom innowacji został przedstawiony na siedmiu odrębnych polach składających się na ostateczne miejsce w rankingu. W porównaniu z najbliższymi sąsiadami prezentujemy się następująco: pod względem działania instytucji zajmujących się innowacjami Polska (34.) dała się wyprzedzić Niemcom (20.) i Czechom (32.). Tzw. kapitał ludzki i badania otrzymały w rankingu pozycję 45., co oznacza, że wyprzedzili nas wszyscy sąsiedzi prócz Słowacji.

Infrastruktura zajęła miejsce 47. Tu gorzej od nas wypadły Ukraina i Białoruś. Pod względem wyrafinowania rynku (60.) wyprzedzają nas Niemcy (22.), Czechy (45.), Litwa (48.), Słowacja (53.) i Białoruś (32.). Podobnie wygląda sytuacja w biznesie (Polska – 66. miejsce) – z tą różnicą, że tym razem udało nam się przegonić Białoruś (94.).

Pod względem kreatywności udało się nam wyprzedzić Białoruś i Ukrainę, zaś wskaźnik wytwarzanej wiedzy i technologii mamy najniższy spośród wszystkich naszych sąsiadów.

SŁOWNICZEK

Instytucje – sprawdzony jest sposób działania instytucji politycznych, biznesowych oraz prawnych. Sprawdzana jest między innymi stabilność polityczna kraju, jakość regulacji prawnych czy przystępność systemu podatkowego.
Kapitał ludzki i badania – poziom i standard edukacji oraz badań naukowych prowadzonych w danym kraju. Sprawdzane m.in. są wydatki przeznaczane na szkolnictwo oraz miejsce trzech czołowych uniwersytetów w rankingach światowych.
Infrastruktura – ogół infrastruktury poświęconej rozwijaniu innowacyjności, zrównoważony rozwój zagadnień związanych z ochroną środowiska oraz technologiami informacyjnymi.
Wyrafinowanie rynku – zdolność kredytobiorcza, fundusze inwestycyjne i dostęp do rynków międzynarodowych.
Wyrafinowanie biznesu – aktywność firm w rynku innowacji. Obejmuje poziom współpracy między uniwersytetami a biznesem, współczynnik feminizacji rynku pracy.
Wiedza i technologie – ilość i jakość wytwarzanej wiedzy, wpływ wiedzy na tworzenie nowych technologii.
Kreatywność – rola kreatywności w rozwoju rynku innowacji.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną