Specjalista od retoryki o agresywnym języku polityki

Język nam się rozdwoił
Jacek Wasilewski, medioznawca, dr hab. nauk politycznych, specjalista w dziedzinie retoryki, o tym, dlaczego język politycznego sporu w dzisiejszej Polsce jest tak agresywny i skąd czerpie swoje źródła.
Wojtek Laski/EAST NEWS

Adam Chełstowski/Forum

Wojciech Stróżyk/Reporter

Grażyna Myślińska/Forum

Dr hab. Jacek Wasilewski, medioznawca, specjalista w dziedzinie retoryki.
materiały prasowe

Dr hab. Jacek Wasilewski, medioznawca, specjalista w dziedzinie retoryki.

Bartek Chaciński: – Czy specjalistę od retoryki bardziej cieszy czy smuci to, co słychać dziś w języku?
Jacek Wasilewski: – Smuci mnie o tyle, że nie mamy jasnej wizji rozwoju związanego z Polską. A taka wizja była przed 2004 r., kiedy wchodziliśmy do Unii. Wtedy różne partie polityczne mogły się nie zgadzać co do wyboru ścieżki, ale zgadzały się co do celu. Dzisiaj mamy przeciąganie liny, ale cele, które są określone w narracjach różnych partii – nazwijmy je w uproszczeniu narodowymi i postępowymi – nie są za bardzo widoczne. Po obu stronach próbują raczej maskować chęć kontroli wszystkiego.

Spójrzmy na narodową narrację konserwatystów, którzy wygrali wybory hasłem „dobrej zmiany”. Nie wystarczy po prostu „zmiana”? Do tego są jeszcze „prawdziwi Polacy” i „prawdziwa demokracja”.
„Prawdziwą demokrację” można postrzegać w odniesieniu do peerelowskiej propagandy, „prawdziwy Polak” odnosi się do haseł ONR, kiedy był opozycją tego „fałszywego”, skrywającego się, zmieniającego nazwiska. Generalnie dobrze wiemy, że Polska się zmienia. Zmieniała się cały czas, tylko w narracji pisowskiej zmieniała się na złe. „Polska w ruinie” było hasłem opisującym Polskę zmierzającą ku złemu. Dlaczego? Bo naród miał być wyzuwany z wartości, atakowana miała być rodzina, porządek społeczny, wkradać się miał chaos. Inspiracje Unii według tej narracji były wpływami amoralnymi. Czyli za pieniądze kupowano sobie chaos po to, żeby można było Polaków zdominować, ograniczyć ich wpływ i wyzyskiwać. Mamy więc w tej opowieści złą zmianę, która prowadzi do tego, że naród jest na kolanach, jest obrażany, wyzyskiwany i nikt z tym nic nie robi. A indywidualistyczny dyskurs liberalny prowadzi do egoizmu, który powoduje rozpad wspólnoty – i w tym sensie Polska w narracji Jarosława Kaczyńskiego była w ruinie.

PiS rozmawiał na poziomie wspólnoty, a PO kompletnie tego nie zrozumiała i odpowiadała dyskursem liberalnym, modernistycznym: Hej, przecież buduje się autostrady!

Czyli od początku kampanii mówiliśmy dwoma językami?
Problem z Polakami jest taki, że gdy posługujemy się kategorią narodową, niesie nam to tradycję podawania naszej historii w sposób antydemokratyczny, feudalny. Mamy oto rycerzy walczących o Polskę – czy tych spod Grunwaldu, czy powstańców. Ci mityczni rycerze muszą być jednością, nie mają zróżnicowanych poglądów, mają za to wroga. Dlatego u nas praktycznie nie ma historii idei, tylko historia walk. A jeżeli mamy historię walk, to także honor oraz wymóg jedności, który jest antydemokratyczny, no i wreszcie figurę zdrajcy, który paktuje z wrogiem. Odmienne poglądy to zdrada. Mówienie o „najgorszym sorcie Polaków”, który donosi na Polskę, jest konsekwencją tego sposobu myślenia.

Mamy rozjechane dyskursy. To nie czcza gadanina o abstrakcyjnych dyskursach – romantycznym i liberalno-postępowym, tylko konkretne konsekwencje w obowiązkach członka narodu albo – dla strony liberalnej – obywatela. Bo obywatel ma prawa, których będzie chciał bronić, a członek narodu – obowiązki, które chce i musi wypełniać.

Ale żeby tak otwarcie wykorzystywać w polityce to „sortowanie”?
Jeśli ktoś poczuje, że jest „prawdziwym Polakiem”, bo szanuje pewne świętości, autorytety i jest lojalny wobec grupy, to ma poczucie moralnej wyższości. Z łatwością uzna kogoś innego za nielojalnego – bo donosi na Polskę, a to tak jakby donosił na rodzinę. Polska, dodajmy, jest dla niego oparta na więzach krwi, a nie organizacji państwowej.

Obóz liberalny zaczął tę etykietkę „najgorszego sortu” przyjmować.
Pamiętajmy, że gdy stało się popularne określenie „ciemnogród”, a postępowcy byli w przewadze, to urządzanie demonstracyjnych zjazdów ciemnogrodu czy nazywanie się ciemnogrodem było przyjmowane jako coś dobrego przez etykietowane grupy. Po to, żeby…

...zabić negatywny kontekst słowa? Zwracał mi na to kiedyś uwagę prof. Bralczyk – to trochę jak z gwarą więzienną. Wystarczy powiedzieć „z kiciorem” i to unieważnia bluzg, pozwala przejąć negatywne słowo.
To przejmowanie ma zapobiegać osłabieniu dumy i samooceny. Gdybyśmy zaprzeczali, że jesteśmy ciemnogrodem, to zbliżalibyśmy się do kategorii postępowców, a tak – mamy odwrócenie znaczenia. OK, jesteśmy ciemnogrodem, w porządku. Ba, jesteśmy ciemnogrodem, bo nie jesteśmy tacy jak wy! Dokładnie tak samo jest z tym „najgorszym sortem”. Powiedzenie „najgorszy sort” powoduje, że mogę się ustawić w konflikcie.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną