Tydzień dobrych „Wiadomości” TVP

Wiadomości (p)o dobrej zmianie
Polska jak samotny okręt opiera się kolejnym falom imigracji i chaosowi Zachodu. Władza, widząca dalej z kapitańskiego mostka, kieruje nasz okręt ku stoczniom naprawczym. Zła opozycja szarpie liny i nie współpracuje, ale już słabnie. Takie mamy „Wiadomości” TVP.
Premier Szydło z gospodarską wizytą w Chęcinach
PAP

Premier Szydło z gospodarską wizytą w Chęcinach

Premier Szydło z gospodarską wizytą w kopalni Wujek
PAP

Premier Szydło z gospodarską wizytą w kopalni Wujek

TVP1 zaprasza zróżnicowanych publicystów, ale z mediów mających relatywnie mały zasięg. Słowem – mamy pluralizm oswojony, uklepany.

TVP1 zaprasza zróżnicowanych publicystów, ale z mediów mających relatywnie mały zasięg. Słowem – mamy pluralizm oswojony, uklepany.

audio

AudioPolityka Agata Kostrzewa Jacek Wasilewski - Po dobrej zmianie

Media wciąż jeszcze są ustawowo zobowiązane do reprezentacji różnych grup obywateli (nie tylko: Polaków), a ich przekazy winny się cechować pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością, a także sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli. Zatem w informacji (zwłaszcza politycznej) musi istnieć równorzędność uczestników – wiąże się z tym brak preferencji dla poszczególnych punktów widzenia, która mogłaby powodować opresję wszelkich mniejszości.

Można by się więc spodziewać, że codzienne wydarzenia będą różnorodne. Ale patrząc na agendę pierwszych trzech tematów w „Wiadomościach” TVP1, narzuca się pewna prawidłowość. Tematy te układają się w stałe narracje, które można nazwać: 1. Naprawa Polski; 2. Opozycja działała źle i oklapła oraz 3. Na Zachodzie źle, Zachód moralnie gnije. Jeśli któraś z tych trzech narracji nie pojawia się w pierwszej trójce, znajdziemy ją w dalszej części serwisu informacyjnego.

Świat przedstawiony

Naprawa Polski oznacza, że relacje z wydarzeń mają odpowiedni spin, czyli kierunek interpretacyjny. Np. w kwestii naprawy Polski rządy Prawa i Sprawiedliwości oznaczają troskę o zwykłego Polaka i jego życie. Nieważne, czy mówimy o zachowaniu miejsc pracy, czy o programie 500+, czy o podatku bankowym. Układy się skończyły – żadne grupy nie będą dłużej uprzywilejowane i wszystko, co dzieje się w państwie, będzie jawne. To ukierunkowanie interpretacji zawiera się w odpowiednim zamknięciu każdego materiału. Np. temat zgodnie z myślą rządu zamyka ekspert Centrum Adama Smitha Andrzej Sadowski, minister Ziobro podsumowuje kwestię łączenia funkcji prokuratora i ministra, a Joachim Brudziński zwiększanie wydatków budżetowych nazywa urealnieniem budżetu po poprzednikach.

Wzór się powtarza w kolejnych wydaniach: PiS naprawia państwo po tym, co zastało. Partia musi przeprowadzić reformy, gdyż kraj po rządach PO nie funkcjonuje jak należy. Choć w „Wiadomościach” są głosy opozycji, pełnią funkcję „psy szczekają, karawana jedzie dalej”. Po wybraniu nowego szefa PO (26.01) Beata Mazurek (rzeczniczka klubu parlamentarnego PiS) podsumowuje: „Będziemy realizować nasz program, bez względu na to, co politycy PO będą o nas mówić”. Podobnie w materiale o projekcie ustawy o prokuraturze (28.01) Zbigniew Ziobro stwierdza, że podzielone na puzzle państwo źle działa, jest nieefektywne. Dopiero połączenie tych dwóch urzędów sprawi, że przestępcy będą skutecznie ścigani. Michał Wójcik (PiS) podsumowuje: Kończymy eksperyment, który rozpoczęły PO i PSL.

Ponieważ Polska była w ruinie, w obrazach telewizyjnych PiS pomaga i ocala. 29.01 rząd ratuje upadającą kopalnię dolomitu Jaźwica w Chęcinach w ramach zapowiadanej w kampanii reindustrializacji Polski. Premier Szydło na tle hałd i szybów kopalnianych oświadcza, że „dla nas ważna jest gospodarka, dla nas ważny jest przemysł, polskie firmy, które chcemy wspierać”. Niestety, w późniejszych dniach nie ma informacji, że cztery kopalnie jednak trzeba będzie zamknąć.

Tragiczny los Polski ma swój epilog w informacjach zagranicznych. W ujęciu „Wiadomości” Polak podnosi się z klęczek spod jarzma zagranicznego kapitału, a Polska odzyskuje podmiotowość i własne zdanie, a nie tylko słucha pohukiwań z Unii. To Platforma dopuściła do tego, że nikt nie liczył się z naszym zdaniem.

Ilustruje to materiał z 29.01: Polska prowadzić będzie nową politykę zagraniczną; będzie bliżej współpracowała z W. Brytanią, USA i Europą Środkowo-Wschodnią. Szef dyplomacji mówi wprost: nie chcemy, aby ważne dla nas decyzje zapadały ponad naszymi głowami. Nawet jeżeli podejmują je nasi sojusznicy. Puentuje: Mamy troszkę inną wizję UE niż inne kraje UE, i jest to dozwolone.

Obrona zwykłych ludzi

W świecie przedstawionym „Wiadomości” PiS w swojej naprawie Polski broni zwykłych ludzi. Rzadko podaje się symulacje makroekonomiczne, za to nasze emocje są przy Polakach, kiedy np. w sprawie obłożenia handlu nowym podatkiem prezentowana jest historia everymana: Alicja Kwaśniak od 13 lat sama prowadzi sklep. Każdy rok jest trudniejszy od poprzedniego. W konkurencji z marketami czuje się jak Dawid (tu obrazek monet spadających na podajnik) z Goliatem. „Wszyscy jadą do dużych sklepów. A u nas to tylko albo na kreskę, albo co zbraknie”. Chciwe supermarkety muszą więc być ukarane.

Naprawa Polski i rozpoczęcie obrony Polaków to także ustawa repatriacyjna, dzięki której nawet 10 tys. Polaków wróci do Polski. Ciężar utrzymania Polaków będzie przeniesiony z samorządów na rząd (czyli budżet). Widzimy potomka zesłańców. Tam gdzie została zesłana jego rodzina, stacjonowała armia gen. Andersa. Teraz córka gen. Andersa (pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego) tłumaczy, że kontynuuje dzieło ojca.

Naprawa sytuacji polskiej rodziny to projekt 500+. W informacji o tym, że projekt jest już w Sejmie, słyszymy, że po południu premier osobiście przywiozła go do Sejmu i triumfalnie ogłosiła: „Słowa dotrzymaliśmy”. W dalszej części pięciominutowego materiału pokazywane są wypowiedzi ekspertów o tym, że program pomoże rodzinom. Żeby nie robić mętliku w głowach telewidzów w późniejszych serwisach, nie pojawi się informacja o wypowiedzi rzeczniczki klubu PiS Beaty Mazurek, żeby samotne matki dorobiły sobie dzieci, jeśli chcą skorzystać z programu.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną