Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

PO chce 500 zł na każde dziecko. Kto da więcej?

Fran Jorgensen / Flickr CC by 2.0
Teraz Platforma chce, żeby pieniądze dostali wszyscy rodzice na każde dziecko, bez żadnego kryterium dochodowego.
Nie jestem entuzjastą programu 500 plus w wersji kanonicznej, czyli pisowskiej, tym bardziej nie podoba mi się jego platformerski klon. Rządząca przez osiem ostatnich lat Platforma chce, by pomysł kosztowny uczynić jeszcze kosztowniejszym – bo 500 zł mieliby dostać wszyscy rodzice na każde dziecko, bez żadnego kryterium dochodowego.
Co zabawne, jeszcze parę chwil temu PO krytykowała projekt PiS jako rujnujący dla budżetu, po czym zgłosiła wersję dwukrotnie droższą. Nawiasem mówiąc, nie zazdroszczę partyjnemu think-tankowi, któremu trudno pewnie nadążyć z produkcją aktualnych ekspertyz.
Platformę, i słusznie, skrytykowali komentatorzy – za gwałtowną zmianę poglądów, za populizm, za styl, w jakim zgłosiła swój projekt.
Ale do takiej PO pewnie się trzeba będzie przyzwyczaić, bo zwrot w sprawie 500 plus zwiastuje po prostu zmianę kursu. Liderzy Platformy – niektórzy nazwą to topornym cynizmem, inni godną podziwu elastycznością – przeszli właśnie do twardej populistycznej opozycji.
Nie wiążą wielkich nadziei z protestami w sprawie Trybunału, uważają natomiast, że PiS wywróci się na 500 plus. – W tym samym bloku trzy rodziny dostaną po 500 zł, a cztery nie. O tym się będzie mówiło na każdym placu zabaw w Polsce – przekonuje polityk Platformy.
Jego zdaniem PiS uwolnił gigantyczne emocje, nad którymi trudno mu będzie zapanować, zwłaszcza że partia Jarosława Kaczyńskiego już polityczne zyski z programu skonsumowała, a teraz może tylko tracić.

Reklama