Opinia Komisji Weneckiej miażdżąca dla rządów PiS
Trybunał Konstytucyjny nie może być blokowany, Sejm powinien wycofać się z podjętych uchwał, a rząd musi bezwzględnie respektować wyroki Trybunału – recenzuje Komisja Wenecka.
Bartosz Krupa/EAST NEWS

Komisja Wenecka „wzywa wszystkie organy państwowe do przestrzegania i pełnego wdrożenia orzeczeń Trybunału, a w szczególności apeluje do Sejmu o wycofanie uchwał, które zostały przyjęte, a są sprzeczne z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego”.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, która jako pierwsza dotarła do pełnej wersji opinii Komisji Weneckiej w sprawie Polski, wydane orzeczenie ostro krytykuje dotychczasowe działanie władz względem Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok jest jednoznaczny. Działania Trybunału zostały sparaliżowane, co stanowi poważne zagrożenie dla działania mechanizmów zapewniających wzajemną kontrolę i równowagę władz w Polsce. Wszystkie uchwały, jakie w sprawie TK podjął Sejm, powinny zostać wycofane, a rząd musi zacząć stosować się do orzeczeń Trybunału.

Zgodnie z orzeczeniem Komisji TK „był” jednym z kluczowych elementów zapewniających zasadę wzajemnej kontroli i równowagi władz. Jak stwierdziła Komisja, obecnie rola Trybunału jest szczególnie istotna ze względu na dużą przewagę jednej opcji politycznej. Zaś tak długo, jak Trybunał pozostaje niestabilny, nie może efektywnie sprawować swojej funkcji.

Rozwiązanie obecnej sytuacji musi wiązać się z uznaniem wyroków TK przez władze. Dlatego Komisja apeluje do Sejmu o wycofanie uchwał, które zostały przyjęte, a są sprzeczne z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Przede wszystkim chodzi o uchwały, którymi Sejm powołał trzech sędziów na, jak uznał potem Trybunał, prawidłowo obsadzone w Trybunale przez poprzedni parlament miejsca.

Komisja odniosła się także krytycznie do projektów zmiany konstytucji proponowanych przez PiS i Kukiz’15, uznając, że nie mogą być one częścią rozwiązania szanującego rządy prawa. Podobny osąd Komisja Wenecka wydała w sprawie proponowanej przez ministra Witolda Waszczykowskiego nowelizacji „naprawczej”. Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, zdaniem Komisji nowelizacji „nie sposób uznać za działanie zaradcze na brak pluralizmu w składzie Trybunału. Taka argumentacja świadczy o niezrozumieniu roli pluralizmu sądu konstytucyjnego, którego istotą nie jest reprezentowanie interesów i partii politycznych. Ponadto zamiast usprawnić pracę Trybunału, doprowadzi do poważnego spowolnienia jego działalności tak, że „przestanie być efektywnym strażnikiem konstytucji”.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną