Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Władza zbiera siły

Po co władzy specustawa?

Ważniejsze od podsłuchów są praca operacyjna i infiltracja groźnych środowisk. Ważniejsze od podsłuchów są praca operacyjna i infiltracja groźnych środowisk. Krzysztof Zatycki / Forum
Wobec zagrożenia terroryzmem władza może oczekiwać, że obywatele zgodzą się na ograniczenie ich praw. Jednak taka zgoda zależy od tego, czy obywatele ufają władzy. A z tym jest problem.
Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak i koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński podczas konferencji prasowej nt. stanu bezpieczenstwa kraju po zamachach w Brukseli.Adam Chełstowski/Forum Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak i koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński podczas konferencji prasowej nt. stanu bezpieczenstwa kraju po zamachach w Brukseli.

Zjednoczone – na użytek konferencji prasowej – siły Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (minister Mariusz Błaszczak) i służb specjalnych (koordynator Mariusz Kamiński) ogłosiły, że przygotowują zestaw przepisów mających ograniczyć zagrożenie terroryzmem. Nie przez przypadek zrobili to tuż po tragicznych wydarzeniach w Brukseli. Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS) jeszcze kilka dni przed zamachami oświadczył, że jest przeciwny, „by tak ważną ustawę wprowadzać naprędce. Nie chcemy, by stawiano nam zarzuty działania pod publiczkę”.

Na razie z projektem nie został zapoznany nawet cały skład Rady Ministrów, a pod obrady parlamentu (czyli w praktyce do zatwierdzenia) ma trafić dopiero w maju. A przecież równocześnie nowe rozwiązania mają służyć m.in. zapewnieniu bezpieczeństwa nie tak odległemu szczytowi NATO (8–9 lipca, Warszawa) i Światowym Dniom Młodzieży (26–31 lipca, Kraków).

Takim tempem zaniepokojona jest Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon, zajmującej się ochroną praw człowieka. – Rząd chce wywołać dyskusję nad projektem, którego jeszcze nie pokazał. To może służyć rozładowaniu emocji, dzięki czemu łatwiej będzie przepchnąć nawet bardzo kontrowersyjny projekt.

Pozorne poczucie kontroli

Ujawnione dotąd pomysły są mieszanką rozwiązań potrzebnych, zbędnych (bo dublujących stare przepisy) oraz groźnych dla obywateli. Potrzebne wydaje się choćby wprowadzenie hierachii i podziału kompetencji między służbami zajmującymi się ochroną przed terroryzmem. Przyznanie wiodącej roli ABW jest motywowane dobrą pracą działającego w jej strukturach Centrum Antyterrorystycznego. Jest nadzieja, choć słaba, że skończą się przepychanki między służbami.

Polityka 14.2016 (3053) z dnia 29.03.2016; Temat tygodnia; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Władza zbiera siły"
Reklama