Kraj

„Bonżur wolność”. Manifestacja KOD przed Kancelarią Premiera

. . AZ / Polityka
„Wszyscy mamy w sercu wolność, równość, demokrację. Podzielmy się nią jak chlebem przy świątecznym stole” – apelowali organizatorzy manifestacji.
.AZ/Polityka .
Uczestnicy jednej z poprzednich demonstracji KODAŻ/Polityka Uczestnicy jednej z poprzednich demonstracji KOD

„Zapraszamy, warszawiacy. Żur KOD daje dziś na tacy! Bierzcie i jedzcie! Chleba się dokroi!” – tak organizatorzy zachęcali do udziału w manifestacji przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, którą KOD zorganizował w wielkanocną niedzielę.

Zapraszamy na żurek. Alleluja do KOD – mówił jeden z organizatorów. Rozdano kilkaset litrów tej wielkanocnej zupy. Organizatorzy częstowali także świątecznym ciastem i jabłkami. W piknikowej atmosferze zbierano podpisy pod projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Niektóre przejeżdżające obok samochody zwalniały i trąbiły.

Na stole, na którym stały pokarmy, leżała również księga #BeataDrukujWyrokNiezwłocznie, do której wpisywali się uczestnicy demonstracji: „Pani Premier Szydło, proszę myśleć samodzielnie i podpisać wyrok” – napisano na jednej ze stron. Przy namiocie z napisem „Jajodrom” wystawiono ozdobione jaja, a obok tablicę zachęcającą do udziału w plebiscycie, który ma rozstrzygnąć, jaki ma być ich dalszy los.

To tak naprawdę nie jest demonstracja, ale spotkanie ludzi w miłej, życzliwej atmosferze – mówił Mateusz Kijowski w rozmowie z POLITYKĄ. – Tak jak na co dzień uśmiechamy się do siebie, tak i od święta budujemy wspólnotę.

Lider Komitetu Obrony Demokracji tłumaczył, że wprawdzie dziś uczestnicy pikiety nie protestują, ale nie tracą też z oczu spraw ważnych: – Nie zapominamy o naszym liczniku, odmierzającym czas od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku, ani o innych ważnych sprawach. Jednak dziś nie wznosimy okrzyków, ale składamy sobie życzenia, dzielimy pokarmami świątecznymi i pokazujemy, że jesteśmy razem.

Demonstrację zorganizowano pod hasłem „Bonżur wolność”, zakończyła się o godzinie 17.

Komitet Obrony Demokracji organizuje manifestacje od początku grudnia. Do tej pory odbyły się demonstracje w obronie Trybunału Konstytucyjnego, mediów publicznych, Lecha Wałęsy oraz porządku prawnego.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną