Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Jak PiS kupuje sędziów i przejmuje TK

Bartosz Siedlik/Fotorzepa / Forum
Zbigniew Ziobro ogłosił podwyżki dla sędziów. To nie przypadek, że wspomniał o tym tego samego dnia, kiedy odbywało się doroczne zgromadzenie ogólne sędziów TK – mówił Jerzy Baczyński w Poranku TOK FM.

Na ogólnym zgromadzeniu sędziów TK nie pojawili się przedstawiciele Sejmu ani rządu. Doroczne spotkanie ma na celu przedstawienie najważniejszych problemów wynikających z orzecznictwa Trybunału w minionym roku.

Jedyną osobą reprezentującą obóz władzy była wysłanniczka prezydenta Dudy, która po odczytaniu lakonicznego listu prezydenta demonstracyjnie opuściła salę obrad.

Ponadto zgromadzenie obradowało w ograniczonym składzie, czego przyczyną była nieobecność dwóch sędziów TK związanych z PiS. Ich absencja była usprawiedliwiona zwolnieniami lekarskimi. – Nieobecność przedstawicieli władzy była przejmująca, a historia z nieobecnością dwóch pisowskich sędziów powinna zostać zbadana, ponieważ wygląda to na prowokację – komentował Jerzy Baczyński, redaktor naczelny POLITYKI.

Sędziowie za 300 zł

Baczyński odniósł się też do wczorajszego zachowania Zbigniewa Ziobry: – Minister sprawiedliwości ogłosił wczoraj podwyżki dla sędziów w wysokości 300 zł. To nie przypadek, że wspomniał o tym tego samego dnia, w którym odbywało się doroczne zgromadzenie ogólne sędziów TK – mówił w Poranku Radia TOK FM.

Jego zdaniem zachowanie ministra sprawiedliwości ilustruje dobitnie, w jaki sposób nowa władza myśli o niezawisłości sędziowskiej. – To coś niebywale tandetnego. Rodzaj oferty, który w normalnym czasie musiałby być uznany za bezczelną. Bądźcie z nami, a dostaniecie 100 zł, a może nawet dojdziemy do 500 zł. Według naczelnego POLITYKI wyobrażenie Prawa i Sprawiedliwości na temat zachowania ludzi i instytucji opiera się na założeniu, że wszystko można załatwić odpowiednią ilością pieniędzy: – To rodzaj zakładu, jaki robi z nami nowa władza. Od propagandy przez pieniądze aż po groźby. Są to metody, którymi PiS chce złamać wszelki opór i niezależność instytucji.

Co będzie dalej?

Komentując wczorajsze wystąpienie prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, Baczyński zwrócił uwagę, że już dziś powinniśmy zacząć się zastanawiać, co stanie się za kilka miesięcy. W grudniu kończy się kadencja prezesa Rzeplińskiego, którego następcą zostanie najprawdopodobniej Piotr Pszczółkowski. On też był nieobecny na wczorajszym zgromadzeniu z powodu zwolnienia lekarskiego. Nie jest też tajemnicą, że Pszczółkowski wyraźnie sympatyzuje z PiS.

– Powinniśmy zacząć poważnie rozmawiać o tym, co się stanie po grudniu – mówił Baczyński. – Jeżeli do tej pory nie uda nam się obronić Trybunału, to przestanie on istnieć jako niezależna, stawiająca opór władzy instytucja.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną