Kraj

Jak odwoływaliśmy ministra Tchórzewskiego

Krzysztof Tchórzewski odejść jeszcze nie może. Krzysztof Tchórzewski odejść jeszcze nie może. Łukasz Dejnarowicz / Forum
Zostaliśmy oskarżeni, że rozsiewamy plotki, bo minister nie ma zamiaru odchodzić, a my chcemy go odwołać, bo pewnie działamy na czyjeś zlecenie.

Tekst pochodzi z najnowszego numeru POLITYKI, do kupienia od wtorku w wersji cyfrowej, a od środy w kioskach.

Kiedy 26 kwietnia ogłoszono powołanie Polskiej Grupy Górniczej, czyli nowego wcielenia upadłej Kompanii Węglowej, dotarła do nas nieoficjalna informacja, że minister energii Krzysztof Tchórzewski złożył na ręce premier Beaty Szydło wniosek o odwołanie ze stanowiska.

Informację tę zdementowało Ministerstwo Energii, ale potwierdził w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik, śląski poseł PiS, wyjaśniając, że powody rezygnacji są natury osobistej. Poinformowaliśmy o tym na stronie Polityka.pl, pisząc w komentarzu, że o rychłym odejściu Tchórzewskiego po załatwieniu sprawy Kompanii Węglowej mówiło się już w chwili tworzenia rządu.

Wiadomość o dymisji wywołała jednak w mediach burzę. Zostaliśmy oskarżeni, że rozsiewamy plotki, bo minister nie ma zamiaru odchodzić, a my chcemy go odwołać, bo pewnie działamy na czyjeś zlecenie.

To nie my chcieliśmy doprowadzić do odwołania ministra, lecz on sam chciał się zwolnić. 20 kwietnia na biurko pani premier trafiło pismo ministra. Według informatorów „Rzeczpospolitej”, kiedy po naszej informacji przetaczała się fala zaprzeczeń, premier Szydło pojechała do Jarosława Kaczyńskiego naradzić się, czy przyjąć dymisję ministra.

Oboje ustalili, że na razie tego nie zrobią. Powodem jest brak odpowiedniego następcy. Piotr Naimski, główny ekspert energetyczny PiS, wciąż odmawia, świadomy, że sprawa górnictwa nie została jeszcze rozwiązana. Tchórzewski odejść jeszcze nie może.

Polityka 19.2016 (3058) z dnia 03.05.2016; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Zapomniana historia Mietka Kosza

Film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z brawurową rolą Dawida Ogrodnika przypomina wielką postać tytułowego niewidomego pianisty. To powód, by raz jeszcze zastanowić się nad wciąż nośnym mitem artysty straceńca.

Mirosław Pęczak
19.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną