Jeszcze przed rokiem wyjście Brytyjczyków z Unii wydawało się mało prawdopodobne, dziś Brexit jest całkiem możliwy. W Polsce, do czasu zwycięstwa PiS, taki pomysł wydawał się skrajnie absurdalny. A teraz, krok po kroku, dokonuje się cichy mentalny i faktyczny Polexit. Z fatalnym skutkiem.
Czy Państwo też mają poczucie, że to nie może się dziać naprawdę?
Prokuratorski pomysł, aby pani premier weryfikowała orzeczenia TK, wykracza daleko poza konstytucyjne pomysły PiS, nawet poza praktykę PRL.
Zostaliśmy oskarżeni, że rozsiewamy plotki, bo minister nie ma zamiaru odchodzić, a my chcemy go odwołać, bo pewnie działamy na czyjeś zlecenie.
Danuta Hübner, eurodeputowana PO, pierwsza polska komisarz w Komisji Europejskiej, o tym, że Unia ma się całkiem dobrze, ale Polska w niej już nie.
Jest ich wielu. Są wyznawcami symetrii, według której nie ma większej różnicy między PiS a innymi partiami. Jeśli już, to taka, że PiS próbuje wreszcie coś zrobić. A zagrożenie demokracji to zawracanie głowy. PiS uwielbia symetrystów.
Rozmowa z prof. Antonim Kamińskim, członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie, o słabości państwa i błędach strategii PiS.
28-letni ksiądz Jacek Międlar wyrasta na męczennika narodowców. Ku rosnącemu niezadowoleniu Kościoła.
Rozmowa z historykiem prof. Rafałem Wnukiem o tym, jak prawica zawłaszczyła historię podziemia, przekształcając ją w polityczny mit.
Logik, teoretyk prawa i filozof języka prof. Jan Woleński krok po kroku rozbraja mity dotyczące obecnego kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Rządy PiS przyniosły eksplozję ulicznych demonstracji. Marsze KOD, manifestacje sprzeciwu wobec zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, obchody smoleńskie, no i nadchodzący Błękitny Marsz opozycji. To różne przejawy politycznej i ulicznej ekspresji. Jakie są ich znaki szczególne?
Od lat trwa dyskusja na temat wyższości jedzenia ekologicznego nad tradycyjnym. Naukowcy się spierają, a konsumenci pytają: no to co w końcu mamy jeść?
Ogólnopolską sławę prawniczą zdobył już po pięćdziesiątce. Pomogły w tym media, które czuje, bo sam był dziennikarzem. Szył też dżinsy, robił interesy z Rosjanami, działał w stowarzyszeniach – ostatnio tych broniących godności narodowej.
Jarosław Kaczyński chce „zorkiestrowania” gospodarczych działań rządu w jednym ręku, wskazując na wicepremiera Morawieckiego. Choć orkiestra jeszcze nie zagrała, już słychać fałszywe nuty.
W Polsce jest coraz więcej wypożyczalni rowerów miejskich, ale krajowe firmy niewiele na tym zarabiają. Nasz rynek stał się polem walki Niemców i Francuzów.
Norbert Hofer wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Austrii. Pewnie wygra też drugą, bo nie wstyd już kiedy zwycięża skrajna prawica.
Im dalej od zakończenia Wielkiej Wojny, tym częściej potrzebny jest mit zwycięstwa.
Jeśli wierzyć sondażom, 5 maja wybory na mera Londynu wygra Sadiq Khan. Największe miasto Europy będzie mieć burmistrza muzułmanina.
Historyk Adam Zamoyski o ewolucji polskiego patriotyzmu; dlaczego kiedyś był otwarty, a teraz zamyka się przed światem.
Historyczne zbiory biblioteczne znajdujemy najczęściej w dużych miastach uniwersyteckich. Tymczasem biblioteka w niewielkim Elblągu liczy aż 57 tys. zabytkowych woluminów.
O higienę jamy ustnej trzeba dbać nie tylko ze względów estetycznych. Zadziwiające, jak bardzo uzależniony od niej jest stan naszego organizmu.
Śmierć zaatakowanego zwierzęcia przestała być kulminacyjnym punktem programów przyrodniczych. Postęp techniki i ludzkiej wrażliwości zmienił sposób pokazywania drapieżników.
Trzy pokolenia kobiet, trzy różne punkty widzenia, inne cele życiowe i rodzinna solidarność w biedzie, wszystko wyrażone piosenkami – szlagierami z lat 70. i 80.
Przykro pisać, ale inscenizacja nie porywa, jest rodzajem hołdu złożonego tradycji teatru i niczym więcej.
Warto spektakl zobaczyć dla świetnie budowanego napięcia, co jest zasługą przede wszystkim prowadzącego całość Piotra Wajraka.
Opowieść o tym, jak wyglądała i jak się skończyła „dobra zmiana” sprzed 70 lat, może i jest nienowa, może oczywista, ale nieodmiennie – ku przestrodze – warta przypominania.
Jergović w subtelny, nieoczywisty sposób pokazuje, że w beznadziejnych czasach może rodzić się nadzieja. I że apokalipsa może być piękna.
Po lekturze kilku stron książki swój wzrok kierujemy ku szafie, w której kurzy się plecak.
Jeśli życie w związku oferuje ci wciąż cytryny, musisz się nauczyć robić z nich lemoniadę – tak przełożyłbym myśl motto nowej płyty Beyoncé.
Na krótkiej, zwięzłej i mocnej płycie trudno się natknąć na ślad słabizny.
Na nowej płycie Jan Borysewicz idzie jako gitarzysta i kompozytor w tym samym kierunku, co na debiutanckim albumie z 1983 r.
Trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek się przy tej płycie dobrze bawił, choć – przewrotnie – jest płytą przepiękną i w ogólnym wydźwięku zaskakująco pogodną.
Wyjątkowy przykład wrażliwego spojrzenia na samotność i pułapki ludzkiej natury.
Gérardowi Depardieu już żaden skandal czy wypowiedź nie zaszkodzą. I tak jest jedyną francuską gwiazdą, która może firmować pierwszy europejski serial Netflixa. Widownia? 85 mln widzów w 190 krajach.
10 lat po śmierci Stanisława Lema jego twórczość wciąż inspiruje. Także kompozytorów – polskich i zagranicznych – dzięki którym regularnie trafia do opery.
Czy jesteśmy jeszcze ludźmi? Werner Herzog w swoim najnowszym dokumencie rozważa, od kiedy zaczęła się rewolucja naukowa i technologiczna, która zmieniła wszystkie wymiary naszego życia.
Rozmowa z Simonem Broughtonem, szefem „Songlines”, największego czasopisma poświęconego world music – o polskiej tradycji muzycznej na tle innych.
W takich trudnych czasach oddana Polsce młodzież to najlepsza inwestycja w przyszłość.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rozmowa z Anną Sulińską, autorką książki „Wniebowzięte”, o stewardesach w PRL.
Rafał Majka rusza po zwycięstwo w Giro d’Italia. Pozycja lidera zespołu zobowiązuje.
Z mediów dowiaduję się, że rośnie sprzeciw wobec przypadków chamstwa i politycznej prowokacji ze strony przeciwników obecnej władzy.
Puknij się w czoło – radzą tak zwani ludzie rozsądni, kiedy słyszą porównania dzisiejszej Polski do Republiki Weimarskiej i ostrzeżenia przed elementami faszyzmu.
Jestem coraz bardziej przekonany, iż to, co najbardziej cechuje myśl naszego XXI w., to przede wszystkim podła, ale tak upowszechniona, że przeradzająca się w normalność, hipokryzja.
Od pewnego czasu przed zaśnięciem zaczynam marzyć, że wszystko, co się dzieje wokół, to nieprawda.
Nie czarujmy się, wesoło nie jest – media alarmują, że w ciągu ostatniego roku statystyczna długość życia Polaka spadła o 2 miesiące.
Na Ukrainie kłondajk to miejsce, gdzie ludzie nielegalnie kopią jantar. Władza nie może sobie z nimi poradzić. Bywa, że sama jest zamieszana w ten proceder.