Świat

Hiszpański cyrk

Hiszpania znalazła się na pograniczu kryzysu konstytucyjnego, a zaufanie do instytucji państwa jest dziś bliskie zeru. Hiszpania znalazła się na pograniczu kryzysu konstytucyjnego, a zaufanie do instytucji państwa jest dziś bliskie zeru. Jose Jordan/AFP / EAST NEWS

Premier Rajoy kurczowo trzyma się stołka, a jego ministrowie nie uznają wyłonionego w wyborach parlamentu.

Hiszpania, która po grudniowych wyborach weszła w piąty miesiąc bez rządu, powoli zbliża się do standardów wyznaczonych przez Belgię, gdzie rząd powołano dopiero po 589 dniach. Wielu publicystów o sytuacji w kraju nie mówi inaczej jak hiszpański cyrk. Od miesięcy mimo kilku prób nie udało się stworzyć koalicji ani przywódcy zwycięskiej Partii Ludowej Mariano Rajoyowi, ani też Pablo Sanchezowi, który stoi na czele socjalistów, czyli drugiego dużego ugrupowania.

Polityka 19.2016 (3058) z dnia 03.05.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019