Nauka

Kartki z Elbląga

Cuda piśmiennictwa z Biblioteki Norwida

„Zielnik” Szymona Syreńskiego (1540-1611) był owocem jego wieloletniej działalności naukowej i praktyki lekarskiej. „Zielnik” Szymona Syreńskiego (1540-1611) był owocem jego wieloletniej działalności naukowej i praktyki lekarskiej. Biblioteka Elbląska
Historyczne zbiory biblioteczne znajdujemy najczęściej w dużych miastach uniwersyteckich. Tymczasem biblioteka w niewielkim Elblągu liczy aż 57 tys. zabytkowych woluminów.
Księgi były tak cenne, że przypinano je do pulpitu łańcuchem.Biblioteka Elbląska Księgi były tak cenne, że przypinano je do pulpitu łańcuchem.

Turyści przechadzający się po Starym Rynku w Elblągu mogą przeoczyć stojące na tyłach katedry św. Mikołaja postery ze zdjęciami starych książek. A szkoda, bo mało kto wie, że w tym odbudowanym po wojnie niemal od podstaw mieście w magazynach Biblioteki im. Cypriana Norwida znajdują się prawdziwe cuda piśmiennictwa. XIV-wieczny pergaminowy podręcznik dla kaznodziejów; dokument z pieczęcią, nadający cystersom prawo lokacji w Cieplicach z XV w.; walijska Biblia królowej angielskiej Marii, żony Wilhelma Orańskiego, z 1689 r.

Polityka 19.2016 (3058) z dnia 03.05.2016; Nauka; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Kartki z Elbląga"

Czytaj także

Społeczeństwo

Uzależnieni od uzależnionych

Seks, hazard, komputer – z uzależnionym żyje się na krawędzi. Chciałoby się mieć gwarancję, że nałóg partnera nie powróci. Ale gwarancji nie ma i nie będzie.

Izabela O’Sullivan
17.09.2019