Nauka

Kartki z Elbląga

Cuda piśmiennictwa z Biblioteki Norwida

„Zielnik” Szymona Syreńskiego (1540-1611) był owocem jego wieloletniej działalności naukowej i praktyki lekarskiej. „Zielnik” Szymona Syreńskiego (1540-1611) był owocem jego wieloletniej działalności naukowej i praktyki lekarskiej. Biblioteka Elbląska
Historyczne zbiory biblioteczne znajdujemy najczęściej w dużych miastach uniwersyteckich. Tymczasem biblioteka w niewielkim Elblągu liczy aż 57 tys. zabytkowych woluminów.
Księgi były tak cenne, że przypinano je do pulpitu łańcuchem.Biblioteka Elbląska Księgi były tak cenne, że przypinano je do pulpitu łańcuchem.

Turyści przechadzający się po Starym Rynku w Elblągu mogą przeoczyć stojące na tyłach katedry św. Mikołaja postery ze zdjęciami starych książek. A szkoda, bo mało kto wie, że w tym odbudowanym po wojnie niemal od podstaw mieście w magazynach Biblioteki im. Cypriana Norwida znajdują się prawdziwe cuda piśmiennictwa. XIV-wieczny pergaminowy podręcznik dla kaznodziejów; dokument z pieczęcią, nadający cystersom prawo lokacji w Cieplicach z XV w.; walijska Biblia królowej angielskiej Marii, żony Wilhelma Orańskiego, z 1689 r.

Polityka 19.2016 (3058) z dnia 03.05.2016; Nauka ; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Kartki z Elbląga"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021