Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Kartki z Elbląga

Cuda piśmiennictwa z Biblioteki Norwida

„Zielnik” Szymona Syreńskiego (1540-1611) był owocem jego wieloletniej działalności naukowej i praktyki lekarskiej. „Zielnik” Szymona Syreńskiego (1540-1611) był owocem jego wieloletniej działalności naukowej i praktyki lekarskiej. Biblioteka Elbląska
Historyczne zbiory biblioteczne znajdujemy najczęściej w dużych miastach uniwersyteckich. Tymczasem biblioteka w niewielkim Elblągu liczy aż 57 tys. zabytkowych woluminów.
Księgi były tak cenne, że przypinano je do pulpitu łańcuchem.Biblioteka Elbląska Księgi były tak cenne, że przypinano je do pulpitu łańcuchem.

Turyści przechadzający się po Starym Rynku w Elblągu mogą przeoczyć stojące na tyłach katedry św. Mikołaja postery ze zdjęciami starych książek. A szkoda, bo mało kto wie, że w tym odbudowanym po wojnie niemal od podstaw mieście w magazynach Biblioteki im. Cypriana Norwida znajdują się prawdziwe cuda piśmiennictwa. XIV-wieczny pergaminowy podręcznik dla kaznodziejów; dokument z pieczęcią, nadający cystersom prawo lokacji w Cieplicach z XV w.; walijska Biblia królowej angielskiej Marii, żony Wilhelma Orańskiego, z 1689 r.

Polityka 19.2016 (3058) z dnia 03.05.2016; Nauka ; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Kartki z Elbląga"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >