Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Ile można żyć

Mizerski na bis

Polityka
Nie czarujmy się, wesoło nie jest – media alarmują, że w ciągu ostatniego roku statystyczna długość życia Polaka spadła o 2 miesiące.

To niepokojące, bo do tej pory z roku na rok żyliśmy coraz dłużej. W ostatniej dekadzie oczekiwane życie 65-letniego Polaka wydłużyło się o całe 2 lata i 3 miesiące. O tyle samo, co w ciągu 40 lat socjalizmu. Oczywiście 2 miesiące to nie jest tragedia i nie ma co histeryzować. Kilka miesięcy wte czy wewte niewiele zmienia, przez tak krótki czas wiele się człowiek nie nażyje. Ale trochę żal, bo każdy by chętnie dłużej pożył, nawet statystycznie. Zwłaszcza że statystycznie to życie wygląda coraz lepiej – Polak zdrowiej się odżywia, mniej pali, jest aktywny fizycznie.

Nie wiadomo, na ile to nagłe skrócenie statystycznej długości życia Polaka związane jest z dojściem PiS do władzy. Nie jest tajemnicą, że zaproponowana przez PiS dobra zmiana wielu Polaków bardzo osłabiła. Niektórzy twierdzą, że z miejsca zestarzeli się o parę lat, a życie straciło dla nich cały urok, w sytuacji gdy codziennie są skazani na słuchanie i oglądanie prezydenta Dudy, ministra Ziobry czy posła Piotrowicza. Czy przy takim życiu, pytają, jest sens statystycznie dłużej się utrzymywać?

Ale naukowcy uspokajają, że danych z jednego tylko roku nie należy przeceniać, trzeba śledzić tendencje. A z obserwacji wynika, że w roku poprzedzającym omawiany spadek statystyczne życie Polaka wydłużyło się aż o 5 miesięcy. Jak wiadomo, był to ostatni pełny rok rządów koalicji PO-PSL i nie można wykluczyć, że Polacy uparli się, żeby statystycznie dłużej żyć, bo przeczuwali, że za chwilę nastąpi dobra zmiana, w wyniku której będzie się im żyło krócej.

Trudno powiedzieć, czy za rok Polacy znowu będą statystycznie żyli dłużej czy wręcz przeciwnie. Nie można wykluczyć, że na skutek wprowadzonej przez PiS dobrej zmiany w statystyce już wkrótce dłuższe życie będzie obowiązkowe i obejmie wszystkich Polaków. Osobiście uważam, że wielu Polaków chętnie pożyłoby dłużej, gdyby tylko mieli na życie. Rząd zapewnia, że tym Polakom dłuższe i szczęśliwsze życie zapewni program 500+. Problem może być natomiast z Polakami, którzy na długie życie mają, bo sobie uskładali, ale od patrzenia na to, co wyrabia obecna władza, i tak odechciewa im się dłużej żyć.

Polityka 19.2016 (3058) z dnia 03.05.2016; Fusy plusy i minusy; s. 99
Oryginalny tytuł tekstu: "Ile można żyć"
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną