Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Zły chłopak Indonezja

Recenzja książki: Elizabeth Pisani, „Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu”

materiały prasowe
Po lekturze kilku stron książki swój wzrok kierujemy ku szafie, w której kurzy się plecak.

Autorka pracowała nie tylko jako reporterka agencji Reuters, ale również jako epidemiolog zajmujący się chorobą AIDS i przebyła ponad 26 tys. km. W tej książce udało jej się wytłumaczyć daleki naszej wyobraźni kraj – tak jak tłumacz potrafi kongenialnie przetłumaczyć literaturę. „Indonezja” zawiera w sobie wszelkie powody, dla których wydaje się literaturę podróżniczą. Elizabeth Pisani zapuszcza się w rewiry, w których można zapomnieć o jakichkolwiek zasadach. Z drugiej strony, jej narracja, pozornie wytyczana jedynie przez kolejne wyspy, które odwiedzała, obudowana została precyzyjnymi danymi – począwszy od statystyk, aż po badania antropologiczne i monografie historyczne. Dzięki temu reportaż ten staje się kompetentnym podręcznikiem po „sfrustrowanej i pełnej niekompetencji Indonezji”, gdzie „nie ma takich tarapatów, z których nie dałoby się wyjść dzięki odrobinie humoru i dużej dawce cierpliwości”. Autorka zdecydowanie posiadła te cechy, ale prócz tego wyróżnia ją coś jeszcze – być może jest to po prostu miłość kierowana ku krajowi, który nazywa „swoim złym chłopakiem”. I być może właśnie z tego powodu po lekturze choćby kilku stron „Indonezji itd.” swój wzrok kierujemy ku szafie, w której kurzy się plecak.

Elizabeth Pisani, Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu, przeł. Adam Pluszka, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2016, s. 456

Polityka 19.2016 (3058) z dnia 03.05.2016; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Zły chłopak Indonezja"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną