Jaką rolę odgrywały w PRL stewardesy

Kwiat Lotu
Rozmowa z Anną Sulińską, autorką książki „Wniebowzięte”, o stewardesach w PRL.
Stewardesy Lotu, 1968 r.
Edmund Uchymiak/PAP

Stewardesy Lotu, 1968 r.

Premier Jerzy Buzek z żoną Ludgardą na pokładzie samolotu z Rzymu, październik 1998 r.
Magic Media/Forum

Premier Jerzy Buzek z żoną Ludgardą na pokładzie samolotu z Rzymu, październik 1998 r.

Anna Sulińska
Stan Barański

Anna Sulińska

audio

AudioPolityka Olga Święcicka - Kwiat LOTu

Olga Święcicka: – „Jedno tylko pozostaje bez zmian – na każdej rekrutacji pojawia się zdecydowanie więcej chętnych, niż firma może przyjąć”. Biorąc pod uwagę zarobki, warunki pracy i kondycję współczesnych przewoźników, aż trudno uwierzyć, że zawód stewardesy nadal cieszy się takim powodzeniem…
Anna Sulińska: – Myślę, że to kwestia tajemnicy, jaką wciąż owiana jest ta profesja. Kiedy zaczynałam pisać reportaż, wiedziałam tylko, że na pokładzie samolotu oprócz pasażerów są piloci i zawsze idealnie umalowane, uśmiechnięte stewardesy. Czułam jednak, że pod perfekcyjnymi makijażami coś się kryje.

Od czego zaczęła pani ich zmywanie?
Od wpisania w Google „pierwsza polska stewardesa” i przetarcia oczu ze zdziwienia, kiedy nie wyskoczyło absolutnie nic. Okazało się, że trudne jest nawet ustalenie imienia i nazwiska tej pani, nie mówiąc o poznaniu jej życiorysu. W Bibliotece Narodowej nie było łatwiej, bo tam nawet nie istnieje hasło przedmiotowe „stewardesa”. Znalazłam książki wydane przez pilotów, wspomnienia nawigatorów, nawet radiooperatorów, a o dziewczynach nic.

Intrygująca sprawa.
Kontaktowałam się z Lotem, ale trudno było uzyskać jakiekolwiek oficjalne informacje o historii tego zawodu czy namiary na byłe stewardesy. Zaintrygowało mnie to i zaczęłam wypytywać znajomych. Okazało się, że siostra mojej koleżanki była stewardesą w czasach PRL. W stanie wojennym uciekła do Kanady, gdzie mieszka do dziś. To był mój pierwszy kontakt. Potem, próbując przekonać kolejne osoby do spotkania, mogłam się powołać na to, że już z kimś rozmawiałam. To małe środowisko, na początku lat 60. było ich około dwudziestu, i bardzo zamknięte. Panie obawiały się, że szukam sensacji.

Miały do tego podstawy. Kilka lat temu wyszła książka napisana przez męża jednej z nich „Stewardesa Justyna. Wspominki”, która właśnie w taki sposób przedstawia ich zawód. Romanse, kradzieże, zabawa...
Kiedy pytałam ludzi, z czym kojarzy im się ta praca, to zwykle padają trzy hasła: „przemyt”, „wyjazdy” i „uroda”.

A jakie wspólne mianowniki znalazłaby pani po czterech latach rozmów ze stewardesami?
Na pewno „opanowanie”, myślę, że „upór” i „ciekawość świata”, chęć podążania za marzeniami. Oczywiście mowa o stewardesach w PRL, bo wtedy sytuacja była zupełnie inna. Paszporty miały co prawda służbowe, zdawały je po każdym powrocie, ale i tak miały możliwość zobaczenia rzeczy, których zwykły obywatel nie miał szans widzieć. Bardzo mnie ujął pamiętnik z lat 60. jednej z pań, która opisywała w nim widok na egipskie wsie widziane z lotu ptaka. Była nimi zachwycona, ale żaliła się, że po powrocie nie ma komu tego opowiedzieć. Nikt jej nie rozumiał.

Nie miałam świadomości, że już w latach 60. Lot latał w tak egzotyczne miejsce. Wrażenie zrobił też na mnie fakt, że kiedyś w samolocie można było otwierać okna!
To dlatego, że samoloty latały zdecydowanie niżej niż dziś i nie były hermetyzowane. Lot na mniejszej wysokości oznaczał często straszne turbulencje, a poza tym, tuż po II wojnie światowej, pasażerowie siedzieli po prostu na metalowych ławkach po dwóch stronach kabiny. Do lat 40. latanie było uznawane za akt niebywałej głupoty. Wtedy nie było jeszcze stewardes na pokładzie. Pierwszy lot z Aldoną Skirgiełło, która zapoczątkowała ten zawód w Polsce, odbył się w sierpniu 1945 r. Na początku stewardes było sześć i latały głównie za granicę. Przede wszystkim po to, żeby porozumiewać się z wieżą, bo nie wszyscy piloci znali angielski.

Czyli występowały bardziej w charakterze tłumaczki niż opiekunki pasażerów?
Ich rola była znacznie szersza. Zdobywały przydziały oleju napędowego, odpowiadały za wyważenie samolotu, czyli odpowiednie rozłożenie bagażu i pasażerów, sprawdzały dokumenty i woziły listy do Czerwonego Krzyża.

Czytaj także

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną