Kultura

Ludzie idą w trans

Werner Herzog w filmowej zadumie nad światem internetu

Kadr z najnowszego dokumentu Wernera Herzoga „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” Kadr z najnowszego dokumentu Wernera Herzoga „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” Against Gravity
Czy jesteśmy jeszcze ludźmi? Werner Herzog w swoim najnowszym dokumencie rozważa, od kiedy zaczęła się rewolucja naukowa i technologiczna, która zmieniła wszystkie wymiary naszego życia.
Choć coraz bardziej jesteśmy od sieci uzależnieni, coraz mniej się nad nią zastanawiamy.maximsamos/PantherMedia Choć coraz bardziej jesteśmy od sieci uzależnieni, coraz mniej się nad nią zastanawiamy.

Internet to więcej niż tylko medium komunikacyjne współczesnego człowieka; sieć stała się jednym z wymiarów ekosystemu, a dostęp do informacji równie oczywisty jak możliwość korzystania z powietrza. Nawet w dotkniętej wojną domową Syrii może brakować wody, lekarstw i żywności, jednak rzadko kiedy brakuje zasięgu telefonii komórkowej i dostępu do internetu. Tam gdzie jeszcze nie dotarła infrastruktura, dotrze w ciągu nadchodzących miesięcy za sprawą ofensywy globalnych korporacji cyfrowych (

Polityka 19.2016 (3058) z dnia 03.05.2016; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Ludzie idą w trans"
Reklama

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021