Kraj

PSL chce zbudować pomnik ofiar przewrotu majowego

Forum
W gminach i miasteczkach, w których rządzi PSL, mogą niebawem pojawić się ulice, place i ronda upamiętniające Ofiary Zamachu Majowego i więźniów Berezy Kartuskiej.

Podczas najbliższej (7 maja) demonstracji KOD i opozycyjnych partii działacze PSL rozdawać będą ulotkę, odezwę wzywającą do upamiętnienia ofiar przewrotu majowego z 1926 r. PSL przypomina w niej, że wojskowy pucz dokonany przez marszałka Józefa Piłsudskiego skierowany był przeciwko wybranym legalnie, zgodnie z wolą Narodu (czyli Suwerena, mówiąc językiem rządzącej dziś partii), polskim władzom. W krwawych starciach na ulicach Warszawy zginąć miało 379 żołnierzy i osób cywilnych. Było też około tysiąca rannych.

Po 90 latach od tej narodowej tragedii PSL postuluje społecznym wysiłkiem postawić pomnik upamiętniający ofiary Maja 1926. Ma on być „nie tylko hołdem poległym w obronie demokracji i władzy państwowej, ale i też przestrogą dla tych, którzy mieliby w przyszłości podnieść rękę na konstytucyjne organy państwa”.

Ludowców działających w samorządach odezwa wzywa do upamiętnienia w nazwach ulic, placów i szkół nie tylko ofiar przewrotu majowego, ale też więźniów Brześcia i Berezy Kartuskiej oraz 44 chłopów poległych w strajkach w 1937 r.

Bliższe informacje o inicjatywie budowy pomnika ofiar Maja 26 ludowcy chcą podać 9 maja, podczas konferencji w Sejmie. Powtórzą też swój postulat, aby Sejm przyjął ustawę unieważniającą wyroki w procesie brzeskim, co oznaczałoby pełną rehabilitację Wincentego Witosa i innych polityków skazanych w tym procesie.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną