Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego wydania POLITYKI Okładka najnowszego wydania POLITYKI Polityka
Podczas nadzwyczaj udanego marszu KOD i opozycji 7 maja często wśród uczestników padały jednak pytania: i co dalej, jak przeciwstawić się łamiącej konstytucję i demokratyczne procedury władzy, co robić, gdzie skierować obywatelską energię?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Podczas nadzwyczaj udanego marszu KOD i opozycji 7 maja często wśród uczestników padały jednak pytania: i co dalej, jak przeciwstawić się łamiącej konstytucję i demokratyczne procedury władzy, co robić, gdzie skierować obywatelską energię?

Nie ma na to pytania łatwej odpowiedzi, bo też nieczęsta jest sytuacja, kiedy w teoretycznie demokratycznym państwie rządzący pokazują tak bezceremonialny dyktat większości. O tych problemach i dylematach opozycji z Mateuszem Kijowskim, liderem KOD, rozmawia w najnowszej POLITYCE Jan Hartman. Kijowski opowiada o najbliższych planach Komitetu, rozwoju jego struktur, współpracy z partiami, ale też o sprawach osobistych. Zachęcam do tej bardzo interesującej rozmowy. Zamieszczamy także ilustrowaną zdjęciami relację Malwiny Dziedzic z sobotniej manifestacji.

W politycznej części najnowszego numeru znajdziecie Państwo także artykuł Jacka Żakowskiego pod intrygującym tytułem „Bajka o czerwonym rowerku”; wszystko stanie się jasne podczas lektury, a autor stara się pokazać, na czym polega dzisiejsza strategia PiS i jak będzie do tego wykorzystywany postulat uchwalenia nowej konstytucji. W uzupełnieniu – rozmowa Żakowskiego ze znanym konstytucjonalistą, prof. Stanisławem Gebethnerem.

Co jeszcze? Raport Piotra Pytlakowskiego o polskich sądach i sędziach, którzy nagle znaleźli się na pierwszej linii politycznego ostrzału ze strony władzy, stali się swego rodzaju branżową opozycją. Od ich zawodowego i moralnego kręgosłupa będzie zależeć stan praworządności w kraju. A dalej – o słynnej madryckiej trójce, byłych posłach PiS wykluczonych z partii po eskapadzie do hiszpańskiej stolicy: co robią teraz, jak wylądowali politycznie, życiowo i zawodowo – piszą Anna Dąbrowska i Wojciech Szacki.

Zwracam też uwagę na rubrykę Ogląd i Pogląd, tym razem zamieszczamy tam interesujący tekst Sławomira Sierakowskiego o upadku polskiego konserwatyzmu, który dokonuje się mimo politycznej dominacji prawicy.

Ponadto: o galeriach handlowych w dawnych więzieniach i miejscach pamięci, o Agnieszce Ziółkowskiej, pierwszej Polce, o której wiadomo, że urodziła się w wyniku procedury in vitro. I o tym, jak wyższe uczelnie pomagają studentom z zaburzeniami psychicznymi.

To tylko fragment naszej oferty w tym tygodniu, polecam wszystkie pozostałe teksty. Zachęcam też do kupienia POLITYKI z dołączonym na płytach DVD nowym, niezwykłym serialem przyrodniczym BBC, z udziałem Sir Davida Attenborough, pod tytułem „Łowcy”.

Życzę miłego czytania i oglądania!

Mariusz Janicki
zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną