Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kaczyński jak bohater ze „Shreka”?

KŻ / Polityka
Po lekturze wywiadów prezesa Kaczyńskiego mam może trochę wisielczy humor – przyznał Jerzy Baczyński, redaktor naczelny POLITYKI, w Poranku Radia TOK FM.

Goście Janiny Paradowskiej (Anna Materska-Sosnowska, Jerzy Baczyński, Paweł Wroński) w Poranku Radia TOK FM rozmawiali m.in. o opinii, którą wydała wczoraj Komisja Europejska. Jakie jest wyjście z tego impasu? I jak zareaguje rząd PiS?

Paweł Wroński, publicysta „Gazety Wyborczej”, przewiduje, że obóz rządzący będzie prowadził intensywną kampanię piarową, mającą na celu umniejszenie znaczenia tego, co się dzieje. – Polska została wskazana jako pierwszy Czarny Piotruś w UE, będzie siedzieć w oślej ławce i będzie traktowana jako państwo, które niby jest w Unii, ale nie pasuje do tego klubu – mówił Wroński. W jego ocenie jedną z najważniejszych konsekwencji ostatnich wydarzeń będzie utrata poparcia Komisji Europejskiej – np. w sprawie rozliczania unijnych funduszy.

Goście w studiu zastanawiali się również, czy konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego jest Jarosławowi Kaczyńskiemu na rękę. Paweł Wroński uważa, że prezes PiS, gdyby mógł, najchętniej by się z tego konfliktu wyplątał. Janina Paradowska uważa inaczej. Jej zdaniem paraliż Trybunału jest Kaczyńskiemu na rękę, bo PiS uchwala ustawy niezgodne z konstytucją. Z opinią tą zgodził się redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński.

Dr Anna Materska-Sosnowska – jak przyznała – po lekturze ostatnich wywiadów z Jarosławem Kaczyńskim ma wrażenie, że prezes PiS ostatnio radykalizuje swoje stanowisko. Paweł Wroński podkreślał w tonie ostrzegawczym, że polityk, który „myśli długofalowo”, musi liczyć się z tym, że ok. trzeciego roku rządzenia skończą się pieniądze i „wywiozą go na taczkach”.

Po lekturze wywiadów prezesa Kaczyńskiego mam może trochę wisielczy humor – zaczął Baczyński, przyznając, że to, co teraz dzieje się w Polsce, przypomina mu fabułę filmu animowanego „Shrek”. – Jest tam pewien kuriozalny przywódca narodu, wódz… – kontynuował. – Taki niewyrosły – wszedł mu w słowo Wroński. – Wysyłając oddziały na pewną śmierć, mówi: „Idziecie na śmierć, ale jest to ofiara, którą jestem gotów ponieść” – dodał Baczyński, podsumowując strategię działania prezesa PiS.

Jaką ofiarę miałby ponieść Kaczyński? Ewentualne sankcje gospodarcze, odczuwalne dla całego społeczeństwa. – To strata, którą prezes jest gotów ponieść – dodał Baczyński.

Posłuchaj całej audycji w Poranku Radia TOK FM:

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną