Kraj

Kaczyński jak bohater ze „Shreka”?

KŻ / Polityka
Po lekturze wywiadów prezesa Kaczyńskiego mam może trochę wisielczy humor – przyznał Jerzy Baczyński, redaktor naczelny POLITYKI, w Poranku Radia TOK FM.

Goście Janiny Paradowskiej (Anna Materska-Sosnowska, Jerzy Baczyński, Paweł Wroński) w Poranku Radia TOK FM rozmawiali m.in. o opinii, którą wydała wczoraj Komisja Europejska. Jakie jest wyjście z tego impasu? I jak zareaguje rząd PiS?

Paweł Wroński, publicysta „Gazety Wyborczej”, przewiduje, że obóz rządzący będzie prowadził intensywną kampanię piarową, mającą na celu umniejszenie znaczenia tego, co się dzieje. – Polska została wskazana jako pierwszy Czarny Piotruś w UE, będzie siedzieć w oślej ławce i będzie traktowana jako państwo, które niby jest w Unii, ale nie pasuje do tego klubu – mówił Wroński. W jego ocenie jedną z najważniejszych konsekwencji ostatnich wydarzeń będzie utrata poparcia Komisji Europejskiej – np. w sprawie rozliczania unijnych funduszy.

Goście w studiu zastanawiali się również, czy konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego jest Jarosławowi Kaczyńskiemu na rękę. Paweł Wroński uważa, że prezes PiS, gdyby mógł, najchętniej by się z tego konfliktu wyplątał. Janina Paradowska uważa inaczej. Jej zdaniem paraliż Trybunału jest Kaczyńskiemu na rękę, bo PiS uchwala ustawy niezgodne z konstytucją. Z opinią tą zgodził się redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński.

Dr Anna Materska-Sosnowska – jak przyznała – po lekturze ostatnich wywiadów z Jarosławem Kaczyńskim ma wrażenie, że prezes PiS ostatnio radykalizuje swoje stanowisko. Paweł Wroński podkreślał w tonie ostrzegawczym, że polityk, który „myśli długofalowo”, musi liczyć się z tym, że ok. trzeciego roku rządzenia skończą się pieniądze i „wywiozą go na taczkach”.

Po lekturze wywiadów prezesa Kaczyńskiego mam może trochę wisielczy humor – zaczął Baczyński, przyznając, że to, co teraz dzieje się w Polsce, przypomina mu fabułę filmu animowanego „Shrek”. – Jest tam pewien kuriozalny przywódca narodu, wódz… – kontynuował. – Taki niewyrosły – wszedł mu w słowo Wroński. – Wysyłając oddziały na pewną śmierć, mówi: „Idziecie na śmierć, ale jest to ofiara, którą jestem gotów ponieść” – dodał Baczyński, podsumowując strategię działania prezesa PiS.

Jaką ofiarę miałby ponieść Kaczyński? Ewentualne sankcje gospodarcze, odczuwalne dla całego społeczeństwa. – To strata, którą prezes jest gotów ponieść – dodał Baczyński.

Posłuchaj całej audycji w Poranku Radia TOK FM:

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną