Podzieleni Polacy: czy potrafimy jeszcze ze sobą rozmawiać?

Na granicy nerwicy
Podział na „my” i „oni”, „naród” i „rebeliantów” jest tak silny, że zaczyna wykraczać poza czysto polityczny konflikt między PiS i „nie-PiS”. Stał się częścią zbiorowej psychiki. Czy Polacy potrafią jeszcze ze sobą rozmawiać?
Ani krzyk ani milczenie nic w Polsce nie załatwią.
Mirosław Gryń/Polityka

Ani krzyk ani milczenie nic w Polsce nie załatwią.

Sensowną strategią opozycji wydaje się teraz zaistnieć nie tylko w Alejach Ujazdowskich. Także w Sokółce czy Pabianicach.
Mirosław Gryń/Polityka

Sensowną strategią opozycji wydaje się teraz zaistnieć nie tylko w Alejach Ujazdowskich. Także w Sokółce czy Pabianicach.

Podzieleni i izolowani utwierdzamy się we wrogości i stereotypach.
Mirosław Gryń/Polityka

Podzieleni i izolowani utwierdzamy się we wrogości i stereotypach.

audio

AudioPolityka Ewa Wilk - Na granicy nerwicy

Zwolennik PiS? Nacjonalista, ksenofob, ultrakatolik z tradycji i wychowania, fanatyczny zwolennik całkowitego zakazu aborcji, chorobliwie skłonny do teorii spiskowych, frustrat, w życiu rodzinnym satrapa ze skłonnością do przemocy, człowiek pełen uprzedzeń, lęków, osobowość autorytarna, na granicy zdrowia psychicznego.

Przeciwnik PiS? Zdradzieckie, resortowe korzenie, złodziej i kombinator obłowiony przy obcym kapitale oraz PO, cwaniak i układowicz, agresywny wróg Kościoła i religii, snob bezrefleksyjnie podążający za elytą (mainstreamem, salonem), pozbawiony zasad w życiu prywatnym (rozwodnik, alimenciarz, gej), z pogardliwą wyższością odnoszący się do innych (wierzących, biedniejszych, mniej wykształconych), cynik i kłamca.

Z obu stron konfliktu padają wręcz aluzje co do zdrowia psychicznego adwersarzy. „Ośle uszy”, „obłęd”, „świr”, „potrzebny psychiatra” – to powtarzające się określenia. Jeden z prawicowych tygodników zdiagnozował nawet zbiorową dysfunkcję psychiczną u przeciwników rządu PiS. Czyż nie uogólniamy, nie histeryzujemy, nie upraszczamy aż do absurdu? Jakby widzowie ulegli magii sceny, jakby uwierzyli, że to wszystko na serio – ten lustrzany podział na naszych i waszych. Czyż nie jest tak, że zaczyna się unikać rodzinnych i towarzyskich spotkań, gdyby miał tam być ktoś opisiały (skodowiały)? Czyż nie omija się szerokim łukiem tematów politycznych, gdy tylko zachodzi prawdopodobieństwo, że ciotka, sąsiad, stary kumpel są z tamtych? Wśród swoich, przeciwnie, człowiek czuje się coraz bardziej komfortowo.

Wygląda to tak, jakby obok prawdziwego konfliktu politycznego, gdzie wartość argumentów i racje obu stron można bez trudu ocenić, odbywało się także coś poza indywidualną świadomością, jakiś proces psychospołeczny, w którym ludzie odstawiają na bok racjonalną, zniuansowaną wizję świata. Martwiliśmy się hejtem w internecie – dziś nie ma anonimowego komentarza odnoszącego się do wydarzeń politycznych, który nie zionąłby jadem i pogardą. Nie tylko do polityków – do tamtych. Po obu stronach. Psychologia społeczna ma ten proces nieźle rozpoznany. Niestety, dzieje się z nami coś głęboko naturalnego, wpisanego w ewolucję, w historię gatunku. Nie ma takiej społeczności, od tych dziecięcych, przedszkolnych począwszy, w której nie powstawałyby i zamykały się grupy: własna i obca.

Nie ma takiej grupy, która nie uległaby zjawisku myślenia grupowego. Jako pierwszy jego objawy opisał Irving Janis: to przekonanie, że grupa nie może popełnić błędu, jej działania są moralne i zawsze przynoszą sukces, co daje poczucie niezwyciężoności; członkowie grupy – nawet mając wątpliwości co do jej poczynań – nie tylko cenzurują innych członków, ale też narzucają sobie autocenzurę w imię „niekołysania wspólną łodzią”.

Kto przyjaciel, a kto wróg

Nie ma też takiej grupy, która nie kategoryzowałaby członków grupy obcej. Jak piszą Saundra Ciccarelli i Noland White, autorzy najpopularniejszego dziś na świecie podręcznika „Psychologia”, człowiek jest urodzonym kategoryzatorem: wrzuca tych z grupy obcej do jednego worka, a ich zachowaniu chętniej przypisuje motywy wewnętrzne niż sytuacyjne. Swoje niecności usprawiedliwia: „bo inaczej nie mogłem”. U innych przeszacowuje ich wewnętrzne cechy: „bo on już taki jest”. To tzw. podstawowy błąd atrybucji, popełniany i przez rozwodzących się małżonków, i ściągających na egzaminach studentów, i polityków wszelkich opcji. Towarzyszy mu kolejna naturalna skłonność ludzkiego umysłu, tzw. ukryta teoria osobowości – założenie, że istnieje ścisły związek między typami ludzi, cechami osobowości oraz działaniami. To np. te „niewinne” przeświadczenia, że czarnoskórzy są leniwi, rudzi wredni itd.

Przykrą przypadłością (w kontekście nawykowego dzielenia się na grupy) jest też zjawisko zagrożenia stereotypem: jeśli znasz przekonania na temat własnej grupy, tym bardziej według nich postępujesz. Klasyk psychologii Eliot Aronson przeprowadził znany eksperyment na afroamerykańskich studentach: ci, którym w kwestionariuszu poprzedzającym test polecono wpisywać rasę, zdecydowanie gorzej potem wypadali niż ci, od których nie wymagano takiej deklaracji.

Poniekąd naturalna jest nawet pogarda wobec członków grupy obcej – przynajmniej po części może wynikać z potrzeby podniesienia własnej wartości.

Po co w to wszystko nasz gatunek jest wyposażony? Najprostszej odpowiedzi dostarczyła psychologia ewolucyjna: człowiek – zwierzę społeczne, by zwiększyć swoje szanse przeżycia, musiał błyskawicznie podejmować decyzje: kto przyjaciel, kto wróg. Więc jego mózg w toku ewolucji faworyzował automatyzmy oszczędzające mu czas i fatygę intelektualną.

Do wszystkich tych ustaleń nauki społeczne dochodziły nieprzypadkowo w połowie XX w., kiedy gorączkowo szukano odpowiedzi, skąd w normalnych społeczeństwach wzięły się epidemie uprzedzeń i dyskryminacji. Szaleństwa nazizmu, bolszewizmu, rasizmu. Ludobójstwa i bratobójstwa. Próbowano też oczywiście dociec reguł, jakie rządzą zanikaniem czy celowym niwelowaniem konfliktów grupowych. Bo przecież i pokojowe scenariusze na świecie się zdarzają. Nawet gdy rozłam na swoich i obcych wydaje się „po wsze czasy” i „nie do rozwiązania”.

Z czym zatem dziś mamy do czynienia w Polsce? Czy to wciąż tylko naturalne, przejściowe mechanizmy, towarzyszące poważnej zmianie politycznej, czy też zaczynamy zbliżać się do niebezpiecznej granicy tak głębokich wzajemnych uprzedzeń, że grożą one już konfrontacją? Kto dziś powie „wojna domowa”, od razu jest kontrowany: Nie wywołuj wilka z lasu. Jaka wojna?! Czy zatem należy unikać samospełniającego się proroctwa; dopóki nie ma realnego zagrożenia, traktować to pojęcie jako swoiste tabu?

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną