Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego wydania POLITYKI Okładka najnowszego wydania POLITYKI Polityka
Na czym polegają interesy Edwarda Szydły, czy są transparentne, kim jest – mówiąc nieco żartobliwie – „Pierwszy Mąż”?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Rzadko piszemy w naszym tygodniku o rodzinach polityków. Ale czasami jest to celowe, bo mówi coś o naszej rzeczywistości, pokazuje jej paradoksy.

Tak jest właśnie w przypadku męża premier Beaty Szydło, Edwarda, który od lat pracuje, można powiedzieć, w biznesie edukacyjnym. Jest dyrektorem szkoły założonej między innymi z pieniędzy pochodzących z funduszy Unii Europejskiej i nadal korzystającej z tych zasobów. Kiedy pani premier zdarza się wypowiadać o Unii bardzo ostro, mówić o przeciwnikach politycznych, że „nie mają w sercu suwerenności”, biznes jej męża korzysta ze środków płynących właśnie z samego źródła rzekomego zagrożenia dla niezależności kraju.

Na czym polegają więc interesy Edwarda Szydły, czy są transparentne, jak prosperuje jego szkoła, kim jest – mówiąc nieco żartobliwie – „Pierwszy Mąż”? Na te pytania odpowiadają w najnowszej POLITYCE Bianka Mikołajewska i Jakub Stachowiak, niegdyś dziennikarze POLITYKI, teraz związani z nowo powstałym portalem OKO.press.

O samym portalu, jego celach i zawartości opowiada z kolei redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński w swoim cotygodniowym edytorialu „Przy-PiSy”. Zachęcam zatem do przeczytania tekstu o Edwardzie Szydło i do wizyt na nowym portalu, który postawił sobie zadanie patrzenia na ręce władzy i pieczołowite dokumentowanie ekscesów „dobrej zmiany”. Planujemy kolejne teksty we współpracy z OKIEM.

Co jeszcze w najnowszej POLITYCE?

– Jedyny rocznicowy wywiad dla polskiej prasy z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem z okazji 25-lecia nowych stosunków polsko-niemieckich, po zjednoczeniu Niemiec i przełomie w Polsce.

– O tym, jak PiS wychowuje sobie opozycję, jak nią zręcznie manipuluje, kręci i co powinni zrobić politycy „antyPiS”, aby temu przeciwdziałać.

– O blisko milionie Ukraińców mieszkających w Polsce, którzy uczą się, pracują, chcą nawet założyć własny związek zawodowy – jak żyją na co dzień, ile zarabiają, jak są traktowani, o tym wszystkim dowiecie się państwo z interesującego artykułu „Niewidzialni”.

– O zmowie milczenia wokół przemocy domowej na przykładzie wstrząsającej zbrodni, za którą sprawca otrzymał niedawno karę dożywotniego więzienia.

– O tym, co zrobić z „pomnikami wdzięczności” dla armii radzieckiej, które pozostały po czasach PRL i wrosły w krajobraz wielu polskich miast i miasteczek.

– O gwiazdach telewizji, które szukają sobie miejsca w internecie.

– I wreszcie relacja z piłkarskich mistrzostw Europy: jak Francuzi radzą sobie z organizacją tej wielkiej imprezy.

To niewielka próbka tematów z najnowszego wydania POLITYKI. Za tydzień rozpoczynamy wydawanie wraz z tygodnikiem książek mistrzów skandynawskiego kryminału, i już teraz zachęcam do zainteresowania się tą odcinkową kolekcją.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną