Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego wydania POLITYKI Okładka najnowszego wydania POLITYKI Polityka
Na czym polegają interesy Edwarda Szydły, czy są transparentne, kim jest – mówiąc nieco żartobliwie – „Pierwszy Mąż”?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Rzadko piszemy w naszym tygodniku o rodzinach polityków. Ale czasami jest to celowe, bo mówi coś o naszej rzeczywistości, pokazuje jej paradoksy.

Tak jest właśnie w przypadku męża premier Beaty Szydło, Edwarda, który od lat pracuje, można powiedzieć, w biznesie edukacyjnym. Jest dyrektorem szkoły założonej między innymi z pieniędzy pochodzących z funduszy Unii Europejskiej i nadal korzystającej z tych zasobów. Kiedy pani premier zdarza się wypowiadać o Unii bardzo ostro, mówić o przeciwnikach politycznych, że „nie mają w sercu suwerenności”, biznes jej męża korzysta ze środków płynących właśnie z samego źródła rzekomego zagrożenia dla niezależności kraju.

Na czym polegają więc interesy Edwarda Szydły, czy są transparentne, jak prosperuje jego szkoła, kim jest – mówiąc nieco żartobliwie – „Pierwszy Mąż”? Na te pytania odpowiadają w najnowszej POLITYCE Bianka Mikołajewska i Jakub Stachowiak, niegdyś dziennikarze POLITYKI, teraz związani z nowo powstałym portalem OKO.press.

O samym portalu, jego celach i zawartości opowiada z kolei redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński w swoim cotygodniowym edytorialu „Przy-PiSy”. Zachęcam zatem do przeczytania tekstu o Edwardzie Szydło i do wizyt na nowym portalu, który postawił sobie zadanie patrzenia na ręce władzy i pieczołowite dokumentowanie ekscesów „dobrej zmiany”. Planujemy kolejne teksty we współpracy z OKIEM.

Co jeszcze w najnowszej POLITYCE?

– Jedyny rocznicowy wywiad dla polskiej prasy z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem z okazji 25-lecia nowych stosunków polsko-niemieckich, po zjednoczeniu Niemiec i przełomie w Polsce.

– O tym, jak PiS wychowuje sobie opozycję, jak nią zręcznie manipuluje, kręci i co powinni zrobić politycy „antyPiS”, aby temu przeciwdziałać.

– O blisko milionie Ukraińców mieszkających w Polsce, którzy uczą się, pracują, chcą nawet założyć własny związek zawodowy – jak żyją na co dzień, ile zarabiają, jak są traktowani, o tym wszystkim dowiecie się państwo z interesującego artykułu „Niewidzialni”.

– O zmowie milczenia wokół przemocy domowej na przykładzie wstrząsającej zbrodni, za którą sprawca otrzymał niedawno karę dożywotniego więzienia.

– O tym, co zrobić z „pomnikami wdzięczności” dla armii radzieckiej, które pozostały po czasach PRL i wrosły w krajobraz wielu polskich miast i miasteczek.

– O gwiazdach telewizji, które szukają sobie miejsca w internecie.

– I wreszcie relacja z piłkarskich mistrzostw Europy: jak Francuzi radzą sobie z organizacją tej wielkiej imprezy.

To niewielka próbka tematów z najnowszego wydania POLITYKI. Za tydzień rozpoczynamy wydawanie wraz z tygodnikiem książek mistrzów skandynawskiego kryminału, i już teraz zachęcam do zainteresowania się tą odcinkową kolekcją.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną