Kraj

Morawiecki w przypływie szczerości: 500 plus jest na kredyt

Szymon Łaszewski / Forum
W poniedziałek podczas spotkania w Bydgoszczy z sympatykami i członkami PiS wicepremier wypowiada się bez ogródek o sztandarowym programie rządu PiS. Już we wtorek wycofuje się ze swoich słów.

O sprawie jako pierwsza napisała bydgoska „Gazeta Wyborcza”. Jednym z efektów rządowego programu 500+ był skokowy import używanych samochodów z Niemiec – pisze „Gazeta”. „W dłuższej perspektywie to nam nie zbuduje PKB. Państwu bardziej niż konsumpcja potrzebne są inwestycje i oszczędności. A przypominam, że 500+ jest na kredyt. Zadłużyliśmy się o dodatkowe 20 mld zł, bo chcemy promować dzietność. Jesteśmy we własnym gronie i nie musimy mówić sobie tylko pięknych słów” – mówił Morawiecki na spotkaniu z sympatykami i działaczami PiS.

Jak tłumaczył wicepremier, „wychowywanie człowieka postsocjalistycznego trochę polegało na znanym haśle „róbta, co chceta” – zadłużajcie się i kupujcie”. Dodał: „Teraz mamy trochę nowsze samochody i telewizory, ale dług ponad 2 bilionów złotych. Będziemy z tego bardzo długo wychodzić. Zastaliśmy bardzo trudną sytuację gospodarczą. Musicie państwo tłumaczyć to naszym zwolennikom”.

Spotkanie z wicepremierem Morawieckim w sali Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej dla działaczy i sympatyków PiS było otwarte dla mediów. „Wicepremier otrzymał od uczestników owacje na stojąco. Obok niego na podium usiedli kujawsko-pomorski wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i liderzy bydgoskich oraz toruńskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Tomasz Latos i Jan Krzysztof Ardanowski” – relacjonuje „Gazeta”. 

Na sali byli posłowie Ewa Kozanecka, Joanna Borowiak, Iwona Michałek Piotr Król i Łukasz Schreiber, oraz bydgoscy radni. W sumie przyszło ok. 250 osób, członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości.

We wtorek po południu wicepremier oświadczył dla PAP, że „Program 500+ jest inwestycją w przyszłość Polski, ta inwestycja zwróci się i dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że warto ją finansować, około 20 mld złotych to niewygórowany koszt” – Jeśli moje słowa na ten temat zostały inaczej zinterpretowane, to jest to całkowicie błędna i nieprawdziwa interpretacja – stwierdził.

O tym, jak wygląda w praktyce realizacja rządowego programu, pisała niedawno w POLITYCE Joanna Solska »

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną