Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Czabański: Czuję się zawiedziony Jackiem Kurskim i tym, co się dzieje w TVP

Forum
Według Czabańskiego zmiany w TVP zachodzą, ale są niewystarczające.

Krzysztof Czabański skomentował w wywiadzie dla „Wirtualnych Mediów” zamieszanie wokół odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP.

Przypomnijmy: 2 sierpnia, po posiedzeniu Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański oznajmił, że Rada podjęła decyzję o odwołaniu Jacka Kurskiego. Jednak na kolejnym posiedzeniu Rada podjęła decyzję o zastąpieniu pierwszej uchwały kolejną, pozostawiającą Jacka Kurskiego na stanowisku szefa TVP. Polityk będzie kierował pracami telewizji do 15 października.

Szef Rady Mediów Narodowych bierze na siebie odpowiedzialność za chaos informacyjny, który powstał po wtorkowym spotkaniu RMN. Czabański wyjaśnia, że „koncepcja, w której aktualny prezes TVP zostanie odwołany w chwili rozstrzygnięcia ogłoszonego przez nas konkursu, wyłoniła się dopiero w trakcie ogłoszonej przez niego przerwy”. A pierwszy zgłoszony przez Joannę Lichocką wniosek o odwołanie Kurskiego „był wnioskiem o odwołanie bez określenia terminu”. A więc nie natychmiastowym, przekonuje szef Rady.

Komentuje również udział Jarosława Kaczyńskiego w podejmowaniu przez RMN decyzji. „Prezes PiS nie zajmuje się takimi sprawami jak kwestie personalne w mediach, ponieważ ma na głowie dużo więcej spraw bardziej kluczowych dla Polski” – zaznacza.

Według Czabańskiego zmiany w TVP zachodzą, ale są niewystarczające. Przyznał, że Rada oceniła pracę Kurskiego, dając mu żółtą kartkę po to, aby do czasu konkursu opracował realistyczny plan naprawy Telewizji Polskiej. „Nie tylko wizyjno-życzeniowy, ale realistyczny” – podkreśla.

Czabański ma bardzo krytyczną opinię na temat tego, co dzieje się w TVP. Przyznaje, że na początku wiązał „pewne nadzieje” z Jackiem Kurskim i popierał jego nominację na prezesa TVP. Teraz jednak „czuje się trochę zawiedziony i zaniepokojony tym, co dzieje się w Telewizji Polskiej”. Czabański zwraca również uwagę na problemy finansowe TVP. Wymienia tutaj: spadek oglądalności, brak nowych ofert programowych, które byłyby realizacją misji publicznej telewizji, brak zapowiadanego otwarcia TVP na środowiska twórcze.

Według szefa Rady TVP pod zarządem Kurskiego nie współdziała również w realizacji głównego celu Rady Mediów Narodowych na najbliższe lata, czyli stworzenia narodowego portalu, który byłby konkurencją dla takich serwisów jak Wirtualna Polska czy Onet. 

„Stąd nasza chęć powiedzenia prezesowi Kurskiemu, że – naszym zdaniem – w TVP nie jest aż tak fajnie, jak nam to przedstawia” – podkreśla szef RMN. Zostawia sobie jednak pole do zmiany zdania: jeśli Kurski będzie chciał współpracować, weźmie udział w konkursie i przedstawi „dobrą wizję TVP”, to Krzysztof Czabański tych sugestii wysłucha.

Źródło: Wirtualne Media

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną