Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Pipsztycki kontra Rzepliński. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. TK

Adam Chełstowski / Forum
Krakania stały się ciałem: niewykluczone, że prezesa Trybunału Konstytucyjnego czeka pokazowy proces.

Prokuratura w Katowicach ogłosiła, że „w oparciu o zawiadomienia o przestępstwie złożone przez różne osoby fizyczne, jak i prawne” zostało wszczęte śledztwo w sprawie niedopuszczenia do orzekania w Trybunale Konstytucyjnym trzech osób skierowanych tam przez obecną większość parlamentarną i naruszenia w efekcie ich praw pracowniczych.

Oznacza to w praktyce, że nieznany z nazwiska i, co ważniejsze, stażu prokurator – nazwijmy go zatem Pipsztyckim – będzie prowadził postępowanie nie tylko nawet przeciwko prezesowi Trybunału Konstytucyjnego, ale de facto i tym sędziom, którzy uznali wybór owych osób za sprzeczny z prawem.

Tak się składa, że prawnicy zasiadający w TK stanowią zwykle elitę tej profesji. Nie przez przypadek do niedawna w prawniczej branży w Polsce (i w cywilizowanym świecie) panuje pogląd, że godność sędziego sądu konstytucyjnego to ukoronowanie zawodowej kariery. Stąd też – do niedawna właśnie – w środowisku podjęcie się takiej sprawy uchodziło, niezależnie od procedur, za etycznie niedopuszczalne. A zawodowo zwyczajnie głupie.

Teraz być może znajdzie się jednak śmiałek, który w imię kariery realizowanej w rzeczywistości „dobrej zmiany”, „ludu jako suwerena” i tezy prezesa Kaczyńskiego, że „całkowita racja jest po naszej stronie”, podejmie się takiego zadania (bo już nie wyzwania).

Warto sobie jednak wyobrazić rozprawę sądową, w której zmagają się prof. Rzepliński i ów prokurator Pipsztycki. Zabawa – ale i lekcja podejścia do prawa ważna zwłaszcza dla studentów, chcących poważnie traktować swój zawód i jego misję – będzie przednia.

PS Co ważne i nowe: wedle sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” na pytanie „Kto ma rację w sporze o Trybunał Konstytucyjny?” 45 proc. badanych wskazało, że „opozycja i TK”. Nawet wśród wyborców PiS przeważa przekonanie, że rząd nie powinien wstrzymywać publikacji decyzji TK.

Co więcej, aż 70 proc. ankietowanych stwierdziło, że rząd powinien opublikować także wyrok TK z 9 marca b.r. dotyczący niekonstytucyjności pisowskiej nowelizacji ustawy o Trybunale, którego to werdyktu premier wciąż nie nakazała ogłaszać.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną