Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI Polityka
Widać już, że katastrofa smoleńska jest motywem przewodnim, a na pewno jednym z głównych tematów, jakie PiS proponuje publiczności tej jesieni.
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Podkomisja powołana przez Antoniego Macierewicza nie przedstawiła co prawda nawet cienia dowodu na zamach, ale jest już pewne, że tu nie chodzi o dowody, tylko o winnych. Wygląda na to, że według najnowszej koncepcji winna jest przede wszystkim dawna komisja Millera, która badała katastrofę i sporządziła raport. Najkrócej rzecz ujmując, jej podstawową winą jest to, że nie wykryła zamachu. Z braku dowodów na „udział osób trzecich” podważana będzie sama komisja, jej wiarygodność i kompetencje. 

Jak wygląda ta walka z komisją Millera – znacznie bardziej personalna niż na argumenty – opisuje w najnowszej POLITYCE Grzegorz Rzeczkowski. Autor ujawnia mechanizmy i metody, jakie w tę akcję dezawuowania oficjalnych ustaleń zaangażowała nowa władza, pokazując dewastujący ich wpływ na demokratyczne procedury i świadomość społeczną.

Co poza tym w najnowszym wydaniu POLITYKI? Co słychać w PiS po roku od objęcia władzy w kraju, jakie są tam „spiski” i „brudne sieci”, o których mówił niedawno Jarosław Kaczyński – piszą Anna Dąbrowska i Wojciech Szacki. Wzór nowego „normalnego Polaka”, lansowanego przez obóz rządzący, i próby stworzenia własnego, prawicowego mainstreamu opisują Janicki&Władyka. A Elżbieta Turlej stworzyła zbiorowy portret „aniołków Petru” (Petru’ego, jak żartobliwie nazwaliśmy tę grupkę w nawiązaniu do znanego amerykańskiego serialu i cyklu filmów) – czyli kilku przebojowych posłanek Nowoczesnej, które zawojowały Sejm.

I jeszcze: Agnieszka Sowa odkrywa, dlaczego w polskiej transplantologii dzieje się źle, Violetta Krasnowska bada, w jakim stopniu można odwrócić skutki tych najbardziej fatalnych decyzji reprywatyzacyjnych w Warszawie, a Marcin Kołodziejczyk opisuje kręte losy, także polityczne, znanego kabareciarza, dzisiaj barda prawicy, Jana Pietrzaka. Polecam też bardzo interesujący artykuł Pauliny Wilk o „kapitalizmie całodobowym” – czyli o tym, jak wielkie miasta funkcjonują non-stop, oraz rozmowę z Wojciechem Smarzowskim o jego głośnym i wyczekiwanym filmie „Wołyń”, który wkrótce wchodzi na ekrany.

I coś z zupełnie innej półki: o nowym wizerunku amerykańskiej aktorki Pameli Anderson, która z ikony seksu lat 80. zmieniła się w bojowniczkę i chce obronić świat przed zgubnym działaniem porno…

To niewielka próbka propozycji z najnowszej POLITYKI. Zachęcam do przeczytania wielu innych tekstów zarówno z tego numeru, jak i kolejnych. Lato definitywnie się kończy, a polityka rusza z kopyta. Będziemy przy tym!

Życzę miłej lektury.

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną