Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Szydło: „W przyszłym tygodniu dojdzie do zmian w rządzie”. To panika, a nie plan

Kancelaria Prezesa RM
W przyszłym tygodniu dojdzie do zmian w rządzie, nie tylko personalnych, lecz także systemowych – ogłosiła Beata Szydło w Polskim Radiu. To świadectwo paniki, a nie planu.

Ta sama pani premier przed tygodniem wystąpiła w TVN 24, gdzie – pytana o rekonstrukcję – zasugerowała, że dojdzie do niej w okolicach pierwszej rocznicy rządu, czyli w połowie listopada. Szydło powiedziała, że wówczas przekaże informację o tym, jak radzą sobie poszczególni ministrowie.

Obecne przyspieszenie mogłoby zatem potwierdzać przypuszczenia, że premier Szydło nie jest najbardziej samodzielnym szefem gabinetu w historii najnowszej.

Ale tym razem chodzi o coś innego, chyba że i Joachim Brudziński nie ma żadnego przełożenia na działania obozu władzy. 11 września ukazał się w „Do Rzeczy” wywiad z nowym wiceprezesem PiS, w którym Brudziński z mocą zapewnił: „Żadnych rekonstrukcji w najbliższym czasie nie przewidujemy. Po co dokonywać zmian i wstrząsów? Nie zmienia się koni w trakcie gonitwy”.

Ale najwyraźniej to gonitwa się zmieniła. Od kilkunastu dni PiS stoi w narożniku bokserskiego ringu i przyjmuje ciosy od opozycji oraz mediów. Na własne życzenie zresztą, nikt PiS nie kazał lansować ludzi bez kompetencji, którzy teraz służą za worki treningowe.

Dymisja Dawida Jackiewicza może była nieunikniona, ale jej otoczka – podejrzenia praktyk jak za PO-PSL (ciężki zarzut), kontrole CBA w spółkach, wieści o konfliktach w partii – mocno zaciążyła na wizerunku partii, której hasła stają się coraz mniej kompatybilne z rzeczywistością.

Dziś jest oczywiste, że PiS kompletnie się pogubił, także w politycznym elementarzu. Dużo lepiej byłoby ogłosić tydzień temu „nowe otwarcie” w postaci głębszej rekonstrukcji rządu, niż najpierw wyrzucić Jackiewicza, ogłosić, że innej rekonstrukcji nie będzie, po czym spektakularnie skapitulować.

Ale to już problem rządzących. Co mogą zrobić teraz?

Reklama