Kraj

Polityka i obyczaje

Polityka

Socjolog Jarosław Flis w „Kulturze Liberalnej” przewiduje, że po czarnym poniedziałku czeka nas gorąca jesień. „Ktoś pierwszy powiedział, że król jest nagi, więc następnym będzie łatwiej. Na pewno nie wszystkie protesty skończą się sukcesem, lecz przekonanie, że »PiS-u się nic nie ima«, jest już nie do utrzymania po żadnej ze stron barykady”.

Socjolog Michał Łuczewski w „Rzeczpospolitej” o analogiach między czarnym marszem a greckimi Dionizjami: „W ateńskiej procesji niesiona uroczyście figura fallusa zajmowała centralne miejsce. Co zaskakujące, przy wszystkich różnicach związanych z procesem cywilizacyjnym, podobnie było w warszawskim marszu. Gest środkowego palca, który stał się jego emblematem, pochodzi ze starożytności i oznacza właśnie fallusa”.

Elżbieta Korolczuk, członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca, w „Wysokich Obcasach”: „Na następną manifestację, a na pewno będą jeszcze okazje, chcę zrobić transparent z Matką Boską Częstochowską i napisem: »Nawet Bóg zapytał najpierw Maryję, czy chce być w ciąży. PiS chce być bardziej wszechmogący od Boga«”.

Misiewicz ma następcę w radzie nadzorczej Agencji Mienia Wojskowego – poinformował „Super Express”. Został nim 37-letni Maciej Przerwa, bez doświadczenia w zarządzaniu mieniem wojskowym i jakimkolwiek, za to z okazałym dorobkiem w Towarzystwie Śpiewaczym „Lira”. Tabloid konkluduje: „Nic, tylko uczyć się śpiewać…”.

Dwie wypowiedzi w „Gazecie Polskiej Codziennie” o nowym starym prezesie TVP Jacku Kurskim. Elżbieta Kruk, członek Rady Mediów Narodowych: „Ciekawa osobowość, odwaga oraz spójna wizja telewizji”.

Polityka 43.2016 (3082) z dnia 18.10.2016; Felietony; s. 106
Reklama