Prezesie, moja twórcza wena zaraz mnie rozniesie! Czyli Jarosław Kaczyński w prozie, poezji i portrecie.
Rok minął jak z bicza strzelił. Dokładnie 25 października 2015 r. Polacy dokonali wyboru, który zmienił wszystko, ale wciąż zmienił nie dość wielu.
Po nieoczekiwanej Nagrodzie Nobla dla Boba Dylana zaczęliśmy sobie przypominać teksty naszych bardów, niekiedy, gdyby nie lokalność polskiego języka, absolutnie nie gorsze od Dylanowych. `
PiS ma problem. Okazało się, że umowy handlowe TTIP (Unii ze Stanami Zjednoczonymi) oraz CETA (z Kanadą) mają w Polsce więcej przeciwników, niż się rządowi zdawało.
Dość bezbarwnie – może ze względu na spór wokół ustawy antyaborcyjnej – przemknęło przez Sejm pierwsze czytanie ziobrowej ustawy o „ochronie dobrego imienia Polski”. A warto się jej przyjrzeć.
Ukraiński IPN donosi, że w Polsce zniszczono 14 ukraińskich grobów i miejsc pamięci. To bardzo niebezpieczna tendencja.
Polski rząd zaryzykował sojusz z Francją z powodu przetargu na caracale. Ale w tej sprawie najmniej chodzi o same helikoptery.
Filmografia zmarłego Andrzeja Wajdy to wizje historii, po których różne ugrupowania polityczne oskarżały go o antypolskość. Bądź inne straszne grzechy.
Rozmowa z prof. Małgorzatą Fuszarą, prawniczką i socjolożką, o tym, co przyniesie bunt przeciw zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych.
Przynajmniej 50 prokuratorów złożyło lub w najbliższym czasie złoży skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Chcą wiedzieć, dlaczego Zbigniew Ziobro zakwalifikował ich do tzw. gorszego sortu.
Urząd pełnomocnika ds. równego traktowania dla wielu ekip rządzących był rodzajem listka figowego. Teraz już nawet listka nie ma. Jest za to Adam Lipiński.
Poznali się dzięki polityce, teraz wbrew swojej woli stają się sztandarowym małżeństwem Nowoczesnej. Ostatnio pod ostrzałem.
Rozmowa z Elżbietą Janicką i Tomaszem Żukowskim o tym, jak filosemici wspierają antysemitów.
Ryzyko, że informacje dotyczące Polaków zostaną wykradzione z urzędowych i ministerialnych komputerów, jest ogromne. A dzięki nim można przecież kogoś okraść albo szantażować.
Właściciel browaru w Namysłowie ocalił największą, jaka kiedykolwiek istniała, kolekcję silesiaków. Jeżeli chcemy zobaczyć, jak przed wiekami wyglądały Wrocław, Legnica czy Gliwice, musimy sięgnąć do namysłowskich zbiorów.
Z chaotycznych zapowiedzi reformy służby zdrowia wynika, że rząd zamierza radykalnie utrudnić dostęp do lekarzy specjalistów. I likwidować szpitalne oddziały. W zamian chorzy dostaną propagandę.
Postawmy się rynkowi. Tylko mądrze.
Hitler ma wielu miłośników w krajach Afryki i Azji.
Rozmowa z prawosławnym patriarchą kijowskim Filaretem, zwierzchnikiem największego Kościoła chrześcijańskiego w Ukrainie, o sytuacji w jego kraju, stosunkach z Europą, Rosją i Polską.
Międzynarodowy Trybunał Karny chce, by grabież ziemi, surowców i wypędzenia ludności były sądzone jak zbrodnie przeciwko ludzkości. Najwyższy czas.
Symbolem węgierskiego powstania z 1956 r. stał się dotychczasowy ideowy komunista i stalinista. Ale wiele spraw przybrało wtedy nieoczekiwany obrót.
Wraz z powstaniem przed 40 laty Komitetu Obrony Robotników ukazały się pierwsze niezależne czasopisma. To był początek działalności największego podziemnego ruchu wydawniczego.
Tajemnicę dźwięku instrumentów Stradivariego i innych mistrzów kremońskich próbują od lat rozwikłać lutnicy, muzycy i naukowcy. Czy ich wyjątkowe brzmienie nie jest jednak po części mitem? I czy w ogóle dźwięk można poddać obiektywnej ocenie?
Jak to jest być Żydem, Polakiem, Francuzem, Ukraińcem? Na czym polega narodowa tożsamość? I dlaczego politycy tak chętnie dziś nią grają?
Nieprosta historia o morderstwie, prowadząca do nieoczekiwanego i poruszającego zakończenia.
Wzruszający film o nawiązywaniu więzi, budowaniu zaufania, mozolnym procesie wychodzenia z więzienia samotności i poznawaniu rzeczywistości międzyludzkiej przez osobę skazaną na brak dostępu do niej.
Misterna, wciągająca układanka o sprzecznościach nie do pogodzenia.
Pomysł, by rocznicę uczelni uczcić wystawą pokazującą najcenniejsze zasoby jej biblioteki, wydaje się wyśmienity.
Zapis wyjątkowej wyprawy, w którą latem 1947 r. wybrali się John Steinbeck (już po Pulitzerze, jeszcze przed Noblem) i nie mniej legendarny fotograf Robert Capa.
Spór o Wołyń wciąż się toczy, a książka Motyki jest w tej debacie ważnym głosem, bo stara się dociec, dlaczego tyle w nim emocji i skąd wzajemne niezrozumienie.
W gęstych opisach snów, rozmów z przedmiotami, wywoływania duchów jest coś nad wyraz patetycznego, a równocześnie uwierającego, jakby czytelnik wchodził z butami w życie autorki.
Cały zestaw nowych piosenek jest niebywale mroczny w tonie.
Na płycie organy Hammonda i gitary mieszają się z sekcją dętą i elektroniką, rytmami rockowymi i parkietowymi.
Artystka gra z młodzieńczą energią i wrażliwością.
Krakowski Festiwal Conrada zmienia się na naszych oczach.
Film „Ostatnia Rodzina” pokazuje powikłane losy Beksińskich. Ale sama droga artystyczna Zdzisława Beksińskiego godna jest osobnego filmu – o twórcy, który sukces osiągnął właściwie wbrew sobie.
Jeden kongres, a obalił niemało uprzedzeń dotyczących sfery kultury: można o niej rozmawiać na równych prawach, nie potrzeba do tego władzy, a pieniądze wprawdzie często pomagają, ale bywa, że psują.
My mamy swój „Wołyń”, a Ukraińcy swój. To czteroczęściowy serial „Stolittja Jakova” także rozgrywający się na Wołyniu.
Rozmowa z brytyjskim reżyserem Kenem Loachem, autorem dramatu społecznego „Ja, Daniel Blake” nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes.
Grażyna jest matką, Sylwia też. I teraz taka prośba: nie uczcie matek dzieci rodzić.
Czarny Protest polskich kobiet wpisuje się w długą tradycję barwnych demonstracji w kraju i na świecie.
Polska telewizja i kino stworzyły wiele czarnych charakterów. Ale to ten stał się bohaterem memów, bo przykrył konkurencję sadzą zła, nikczemności i brutalności. Nazywa się Janusz Tracz. Czytane wspak: Czart.
Nagroda Nobla dla Boba Dylana wywołała spore zamieszanie i skrajne reakcje. Głównie dlatego, że do literackiego panteonu został zaproszony artysta kojarzony z kulturą popularną i bardziej z muzyką niż pisarstwem.
Kiedy byłem dzieckiem, miałem mniej więcej 10 lat, reprezentowałem odpowiedni do wieku poziom umysłowy, czyli – powiedzmy – wiceministra wojny. Zadałem wówczas wujowi, który mnie wychowywał, głupie pytanie: – Który naród ma starszą kulturę, Anglicy czy Niemcy?
Nazwa Ministerstwo Środowiska nie dookreśla, czy chodzi o owegoż środowiska ratowanie i chronienie, czy przeciwnie: niszczenie i degradowanie.
Nasza sytuacja jest tak międzynarodowa, że można z nas brać wzór.
Media obiegła informacja, że publicysta „Krytyki Politycznej” Jaś Kapela demonstracyjnie okazał lekceważenie narodowi polskiemu, odśpiewując na You Tube Mazurek Dąbrowskiego z własnym tekstem.
W odpowiedzi na nasilające się marsze proaborcyjnych „sił ciemności” odezwały się siły jasności, niekiedy wręcz oślepiającej.
Gdyby prokuratorzy w Norymberdze sięgnęli odrobinę głębiej w historię rodziny Hermanna Göringa, doszukaliby się – daleko, na południu Afryki – obozów śmierci i rasistowskiego ludobójstwa na długo przed dojściem Hitlera do władzy w Niemczech.