Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Krzyk młodych

Prof. Fuszara o tym, jakie będą konsekwencje Czarnego Protestu

Czarny Poniedziałek w Krakowie Czarny Poniedziałek w Krakowie Jacek Praszkiewicz / Forum
Rozmowa z prof. Małgorzatą Fuszarą, prawniczką i socjolożką, o tym, co przyniesie bunt przeciw zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych.
Prof. dr hab. Małgorzata FuszaraRobert Gardziński/Forum Prof. dr hab. Małgorzata Fuszara

Joanna Cieśla: – Jaki cel, pani zdaniem, miała wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, że porodem powinny się kończyć nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, „kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię”?
Prof. dr hab. Małgorzata Fuszara: – Nie jestem w stanie tego dociec. Mam wrażenie, że była to wypowiedź bezrefleksyjna i nieprzemyślana. Do tego tak radykalnie bezduszna i świadcząca o braku empatii i poszanowania uczuć kobiet, w których ciałach rozwija się najpierw zarodek, a potem płód, że musiała wywołać społeczne poruszenie.

W efekcie, półtora tygodnia po czarnym poniedziałku przed domem Jarosława Kaczyńskiego spontanicznie wyprawiono czarny czwartek; kolejny czarny poniedziałek – 24 października – już jest zaplanowany. Ma to sens?
Na moje wyczucie nastrojów społecznych, oczekiwania kobiet zaangażowanych w Czarny Protest i towarzyszących im mężczyzn idą dalej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Tzw. zasada napiętej cięciwy tym razem nie zadziałała. Jak rozumiem, kalkulacja polityczna jest taka, że zaproponuje się bardzo daleko idące restrykcje w sprawie przerywania ciąży, i w związku z tym faktyczne uchwalenie idących nieco bliżej – np. wykreślenie jednej z dopuszczalnych dziś przyczyn aborcji – stanie się do zaakceptowania przez większość społeczeństwa. A teraz mamy poczucie, że absolutnie nie będzie. Wskazują na to podstawowe wyniki badań: 59 proc. pytanych ostatnio jest za utrzymaniem dotychczasowych regulacji, a 28 proc. za ich złagodzeniem.

Przed domem Jarosława Kaczyńskiego faktycznie wznoszono hasła za liberalizacją obecnych rozwiązań.

Polityka 43.2016 (3082) z dnia 18.10.2016; Polityka; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Krzyk młodych"
Reklama