Ludzie i style

Nobel z gitarą

Bob Dylan wśród noblistów

Bob Dylan w latach 80. Bob Dylan w latach 80. Ebet Roberts/Redferns / Getty Images
Nagroda Nobla dla Boba Dylana wywołała spore zamieszanie i skrajne reakcje. Głównie dlatego, że do literackiego panteonu został zaproszony artysta kojarzony z kulturą popularną i bardziej z muzyką niż pisarstwem.
Na Azkena Rock Festival. 2010 r.Alberto Cabello/Wikipedia Na Azkena Rock Festival. 2010 r.

„Dylan otrzymał Literackiego Nobla „za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni”. Uzasadnienie werdyktu Akademii Szwedzkiej trafia w samo sedno. Teksty Dylana, choć odwołują się niekiedy do kanonu literatury powszechnej (poezja Rimbauda, Coleridge’a, Roberta Browninga, powieść „Moby Dick” Melville’a) i zdarza im się wykorzystywać wzniosły język świętych ksiąg albo metaforykę surrealistyczną, nader często wykraczają poza jakikolwiek szablon.

Polityka 43.2016 (3082) z dnia 18.10.2016; Ludzie i style; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Nobel z gitarą"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019