Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Na ostrzu widelca

Koniec sojuszu z Francją?

Portal OKO.press ujawnił bulwersujące związki ministra Macierewicza i jego ludzi z amerykańskimi lobbystami działającymi na rzecz koncernu Lockheed Martin. Portal OKO.press ujawnił bulwersujące związki ministra Macierewicza i jego ludzi z amerykańskimi lobbystami działającymi na rzecz koncernu Lockheed Martin. Marian Zubrzycki / Forum
Polski rząd zaryzykował sojusz z Francją z powodu przetargu na caracale. Ale w tej sprawie najmniej chodzi o same helikoptery.
Światowy medialny rozgłos zdobył Bartosz Kownacki, wiceminister MON, tłumacząc, że Polacy uczyli Francuzów jeść widelcem.Łukasz Krajewski/Agencja Gazeta Światowy medialny rozgłos zdobył Bartosz Kownacki, wiceminister MON, tłumacząc, że Polacy uczyli Francuzów jeść widelcem.

Rząd PiS wyrzucił do kosza parafowany już – przez poprzedni rząd – kontrakt na dostawę 50 helikopterów caracal. I zaraz Paryż zareagował ostro: prezydent François Hollande odwołał wizytę w Polsce. Oficjalnie Francja milczy, ale francuskie koła dyplomatyczne tak to tłumaczą: jesteśmy bardzo zawiedzeni i nie rozumiemy, co się stało. Kontrakt nie tylko został parafowany, lecz odpowiadał dokładnie zadaniu postawionemu przez wojsko. A polskie media przeinaczają fakty związane z offsetem. To właśnie my złożyliśmy wyjątkowo korzystne propozycje stronie polskiej – mówią na Quai d’Orsay.

Na pytanie, czy Francuzi pójdą do sądu, brak odpowiedzi, ale rozmówcy zaznaczają, że będą jednak domagać się wyjaśnienia sprawy. – Negocjowano z nami bardzo długo. Niech Polacy pokażą więc inne oferty, porównamy je, niech każdy się przekona – tłumaczą Francuzi i spodziewają się arbitrażu nie tyle sądowego, co publicznego.

Wisimy na Ameryce

Rząd twierdzi, że nie mógł zaakceptować francuskiej oferty, bo niewystarczające były inwestycje zwrotne w polską gospodarkę (offset). Nawet ostatnio niechętna PiS prof. Jadwiga Staniszkis zerwanie rokowań z Francuzami przedstawiła jako krok w wychodzeniu Polski z pułapki rozwoju zależnego. Oto – po odrzuceniu kontraktu – rodzi się perspektywa rozwoju własnego przemysłu lotniczego, wręcz skok rozwojowy – mówiła. Tymczasem chyba jest akurat odwrotnie. Amerykanie z Lockheed Martin, właściciele fabryki w Mielcu, sprzedają goły sprzęt, żadnego know-how, żadnego offsetu. A francuscy dyplomaci podkreślają, że Paryż promował Polskę na piątą prawdziwą bazę przemysłową koncernu Airbus, pełnoprawnego partnera – po samej Francji, Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii w ten koncern już zaangażowanych.

Polityka 43.2016 (3082) z dnia 18.10.2016; Polityka; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Na ostrzu widelca"
Reklama